Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Kis űreszközök nagy szerepe Cikkek: 301 - 320

A Proba-V már „lát”

A Proba-V már „lát”Elküldte a Földre első felvételeit a nemrég felbocsátott miniatűr európai távérzékelő műhold.

Egy kínai, egy orosz – egy óra különbséggel

Egy kínai, egy orosz – egy óra különbséggelPénteken egy kínai földmegfigyelő holdat (és vele még három másik aprót), valamint az orosz műholdas navigációs rendszer egy új tagját állították pályára.

Már „hazaszólt” az okostelefonos műhold

Már „hazaszólt” az okostelefonos műholdA kedden indiai rakétával pályára állított brit STRaND-1 nanoműhold lelke egy Google Nexus One okostelefon.

Dél-koreai műholdindítás: harmadik próbálkozás

Dél-koreai műholdindítás: harmadik próbálkozásJanuár 30-án, magyar idő szerint 8:00-kor a Koreai Köztársaság területéről sikerült Föld körüli pályára állítani a hazai készítésű STSAT-2C műholdat.

A klímaváltozás és az űrszemét

A klímaváltozás és az űrszemétAz emberi tevékenységből származó megnövekedett szén-dioxid-kibocsátás hatására a légkör legkülső rétege, a termoszféra folyamatosan hűl és összehúzódik. Emiatt tovább maradnak a Föld körül az űrszemét darabjai.

Megint Atlas-5, megint kémműholddal

Megint Atlas-5, megint kémműholddalAz NROL-36 jelzésű amerikai kémholddal együtt, „potyautasként” még 11 apró kísérleti és diákműhold is indult Kaliforniából.

Nem folytatják a diákűrszonda építését

Nem folytatják a diákűrszonda építésétAz ESA oktatási irodája leállította a Hold kutatására szánt diákűrszonda, az ESMO (European Student Moon Orbiter) fejlesztését.

LARES

LARESBemutatjuk a hamarosan induló új európai Vega rakéta legfőbb hasznos terhét – a magyar Masat-1 műhold egyik „útitársát” –, a pontos lézeres távmérésre alkalmas céltárgynak készült olasz LARES-t.

Proba-2: utántöltés két évvel a start után

Proba-2: utántöltés két évvel a start utánAz ESA kísérleti techológiákat kipróbáló, 2009 novembere óta pályán levő kis műholdjának manőverező hajtóművei üzemanyag-utánpótlást kaptak, egy új módszer segítségével.

Négy földrész hét műholdja egy rakétával

Négy földrész hét műholdja egy rakétávalA Dnyepr hordozórakéta szerdán állította Föld körüli pályára a főleg távérzékelési céllal készült kis űreszközöket.

V, mint Vega, vegetáció és Vietnam

V, mint Vega, vegetáció és VietnamMa elindult az európai Vega hordozórakéta második példánya, rajta a Proba-V kísérleti földmegfigyelő, a VNREDSat-1 vietnami távérzékelő, és az észt ESTCube-1 műholddal.

Űrszeméttel ütközhetett egy orosz műhold

Űrszeméttel ütközhetett egy orosz műholdA jelek arra mutatnak, hogy a BLITS az emlékezetes 2007-es kínai űrfegyverteszt nyomán keletkezett egyik törmelékdarab miatt változtatott hirtelen a pályáján és forgásán.

Egyszerre hét műhold startolt Indiából

Egyszerre hét műhold startolt IndiábólA PSLV rakéta fő hasznos terhe, a francia-indiai SARAL óceánkutató hold mellett még hat kis űreszköz állt poláris pályára, köztük az első osztrák műhold, és más „elsők” is.

PhoneSat: okostelefonokat az űrbe!

PhoneSat: okostelefonokat az űrbe!Az Antares rakéta hamarosan várható bemutatkozó repülése alkalmával a NASA új fejlesztésű, olcsó, a kereskedelemben kapható okostelefonokon alapuló nanoműholdakat is pályára állít.

Az űrállomás, mint pikoműhold-starthely

Az űrállomás, mint pikoműhold-starthelyA hónap elején önálló pályára állt az az öt apró Cubesat, amit még a legutóbb ott járt japán teherűrhajó juttatott fel a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).

Mini kémműholdak katonáknak?

Mini kémműholdak katonáknak?Az amerikai hadsereg kutató-fejlesztő szervezete nagy számú, jóformán „eldobható” kis távérzékelő műhold rajaival elégítené ki az alakulatok űrfelvételigényeit.

Mi van a Masat-1 társaival?

Mi van a Masat-1 társaival?Egy hónappal ezelőtt a Vega rakéta nem csak a magyar kisműholdat, de más európai egyetemi holdakat is pályára állított. Mi történt, mi történik azokkal?

A régi Progressz helyet csinált az újnak

A régi Progressz helyet csinált az újnakA Progressz M-13M teherűrhajó levált az űrállomásról. Mielőtt megsemmisülne a sűrű légkörben, még pályára állít egy orosz kutatóműholdat, amelyen magyar készítésű berendezés is repül.

A nigériai műhold első felvétele

A nigériai műhold első felvételeA NigeriaSat-X nigériai mérnökök közreműködésével épült. Tökéletesen működik, a pályára állítás után néhány nappal már el is készítette első képét.

Az első francia mikroműhold vége

Az első francia mikroműhold végeA 2004 óta repülő DEMETER a földi ionoszféra zavarait kutatta. Decemberben állították le, januárban pedig elkezdték „biztonságba helyezni”.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Összesen 400 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024