A NASA most hozta nyilvánosságra a DART mesterséges hold – egy egy évvel ezelőtti, kudarccal végződött kísérlet – vizsgálati jegyzőkönyvét, amely sok apró hiba összegződéseként értékelte a műhold elvesztéséhez vezető okokat.
Régen írtunk utoljára az első olyan európai űreszközről, amely a Hold körüli pályán dolgozik. Lehet, hogy egy nagy „csattanással” lesz vége a meghosszabbított küldetésnek...
Néhány órányi működés után elhallgatott az európai diákok által épített mikroműhold. Rövid működése során számos fontos feladatot sikerült végrehajtania.
Nem az űrkutatás mellékterméke a tépőzár, sőt, még a teflon sem az. De akkor melyek azok a hétköznapi életbe is átkerült termékek, amelyeket az űrtevékenységnek köszönhetünk? Kiderül az Űrközelben mai adásából.
A NASA három kisméretű kísérleti mesterséges holdat bocsátott fel, hogy új technikai megoldásokat próbáljanak ki, s egyúttal tanulmányozzák a Föld magnetoszféráját is.
Mára virradó éjjel indulhat a SuitSat, az első „ruha-műhold”. Mai űrsétájuk során a Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrhajósai ugyanis pályára állítják a következő rádióamatőr műholdat, amely ezúttal egy űrruhában (!) került elhelyezésre.
Volt idő, amikor az űr csak két ország „felségterülete” volt. Ma már azonban egyre-másra lépnek be országok az űrklubba. Néha olyanok is, amelyekről nem is gondolnánk.