Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Kis űreszközök nagy szerepe Cikkek: 361 - 380

Úton a SSETI Express

Úton a SSETI ExpressAz európai diákműholdat Kozmosz-3M rakétával ma indították Pleszeckből.

Egerek kövezik ki az emberiség útját a Marsra? (2. rész)

Egerek kövezik ki az emberiség útját a Marsra? (2. rész)A Mars Gravity Biosatellite Program az első küldetés, amely tanulmányozza a marsi gravitáció hatását az emlősökre. Ez fontos lépés, mielőtt embereket küldenénk a Mars felszínére. Kétrészes sorozatunkban ezt a küldetést mutatjuk be.

Az európai „diákműhold” startra kész

Az európai „diákműhold” startra készSzeptember 27-re jelölték ki a SSETI Express, az első, főleg az interneten keresztül, egyetemista csoportok által tervezett mesterséges hold indítását.

Innovatív mini-műhold a NASA-nál

Innovatív mini-műhold a NASA-nálA kosárlabda-méretű Mini AERCam képes lesz egy űrhajó vagy mesterséges hold külső részeit megvizsgálni, távirányítással.

Pozitív hírek Kínából

Pozitív hírek KínábólSzerdán Kínából a saját műszaki-tudományos célú műholdsorozat egy újabb tagját állították pályára. Ehhez kapcsolódóan bejelentették, hogy jól halad az első nigériai távközlési hold építése és a második kínai személyszállító űrhajó előkészítése.

DART: fél(?)siker

DART: fél(?)sikerA két mesterséges hold teljesen önálló megközelítésének és összekapcsolódásának kipróbálására indított amerikai űreszköz startja sikeres volt, de a kísérlet később idő előtt véget ért.

SMART-1: meghosszabbított küldetés

SMART-1: meghosszabbított küldetésAz európai holdszonda programját egy évvel, 2006 augusztusáig kitolták.

A SMART-1 első eredményei

A SMART-1 első eredményeiA 2004. november 15-én Hold körüli pályára állt első európai holdszonda, a SMART-1 sikeresen túljutott műszereinek tesztfázisán. Hold körüli pályájáját ha lassan is, de a megfelelő szintre csökkentette, hogy megkezdhesse tudományos programját.

Elérte a Holdat a SMART-1

Elérte a Holdat a SMART-1Hétfőn Hold körüli pályára állt a több mint egy éve utazó, első európai holdszonda.

A SMART-1 a Földet fotózza

A Hold felé egyre elnyúltabb Föld körüli pályán tartó SMART-1 európai holdszonda útközben a Földről készít felvételeket.

Egerek a Mars-programban

Egerek a Mars-programbanA NASA érdeklődik a Mars Gravity Biosatellite műhold terve iránt. Az amerikai űrhivatal 200 ezer dolláros támogatása új lendületet adhat a projektnek.

Egerek kövezik ki az emberiség útját a Marsra? (1. rész)

Egerek kövezik ki az emberiség útját a Marsra? (1. rész)A Mars Gravity Biosatellite Program az első küldetés, amely tanulmányozza a marsi gravitáció hatását az emlősökre. Ez fontos lépés, mielőtt embereket küldenénk a Mars felszínére. Kétrészes sorozatunkban ezt a küldetést mutatjuk be.

Kirari és Reimei

Kirari és ReimeiKét új japán űrkísérlet, egy optikai kommunikációs és egy újszerű technológiákat kipróbáló mesterséges hold indult Dnyepr hordozórakétával Bajkonurból.

15 éve startolt a Gamma Obszervatórium

15 éve startolt a Gamma ObszervatóriumA két évig működő szovjet Gamma Obszervatórium a nagyenergiájú asztrofizika területén végzett méréseket.

Északi és déli sarki fény

Északi és déli sarki fényKét műhold segítségével első alkalommal sikerült egyszerre megfigyelni a Föld északi és déli pólusa felett jelentkező sarki fényt. Az észlelések alapján, a korábbi feltételezéssel ellentétben sok eltérés van a két pólusnál jelentkező tünemény között.

„Dobóűrhajós”

„Dobóűrhajós”A Nemzetközi Űrállomás orosz lakója március 28-i űrsétája alkalmával kézi erővel indított egy miniatűr mesterséges holdat.

A folyadékok áramlását vizsgáló mini-műhold

A folyadékok áramlását vizsgáló mini-műholdA legújabb Ariane 5 ECA indításkor került Föld körüli pályára a holland fejlesztésű Sloshsat FLEVO mesterséges hold.

Ismerje meg az Ariane-5 rakományát!

Ismerje meg az Ariane-5 rakományát!Korábban már beszámoltunk az európai Ariane-5 hordozórakéta legutóbbi sikeres startjáról. Most bemutatjuk az "utasokat", vagyis azt a hét európai műholdat, melyek a világűrbe jutottak.

Norvég műhold – NCUBE

Norvég műhold – NCUBEA norvég egyetemisták által 2001 és 2004 között kifejlesztett és épített kísérleti műhold, az NCUBE a tervek szerint novemberben kezdi meg működését.

A SMART-1 visszanéz

A SMART-1 visszanézA Hold felé tartó európai szonda 70 ezer km távolságból lefényképezte „szülőhazáját”.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Összesen 400 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024