Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Navigáció és térképészet Cikkek: 141 - 160

A Galileo közeljövőjéről

A Galileo közeljövőjérőlA Galileo navigációs rendszert már csak egyetlen felbocsátás választja el a 24 műholdból álló teljes lefedettség elérésétől.

Két kínai navigációs műhold indult

Két kínai navigációs műhold indultA Beidou rendszer két új, közepes magasságú pályára szánt tagját egy Hosszú Menetelés-3B rakéta juttatta a világűrbe.

Újra SuperView

Újra SuperViewA 2016-os első páros után most újabb két nagyfelbontású kereskedelmi távérzékelő műholdat indítottak Kínából.

Mi várható 2018-ban? (3. rész)

Mi várható 2018-ban? (3. rész)Néhány 2018-ra tervezett műholdas program bemutatásával fejezzük be az új esztendő várható űreseményeinek év eleji áttekintését.

Startra készen a négy újabb Galileo műhold

Startra készen a négy újabb Galileo műholdAz előzetes terveknek megfelelően december 12-én útnak indítják a Galileo navigációs műholdrendszer négy új tagját.

Belül már Galileo

Belül már GalileoNem csak a Föld körüli pályán bővül, de a itt „lent” is terjed az európai műholdas navigációs rendszer.

Venezuelai műhold indult Kínából

Venezuelai műhold indult KínábólA VRSS-2 távérzékelő hold Kínában is épült, egy Hosszú Menetelés-2D rakétával állt pályára.

Új GLONASSZ-M műhold indult

Új GLONASSZ-M műhold indultA sikeres pénteki start nyomán lecserélik az orosz globális navigációs műholdrendszer egyik kiöregedett tagját.

Kudarc a nyolcadik indiai navigációs műhold startja

Kudarc a nyolcadik indiai navigációs műhold startjaEgy PSLV rakétával állt pályára az IRNSS-1H, India tavaly már teljessé vált regionális navigációs műholdrendszerének legújabb tagja, de nem vált le az orrkúp.

Tajvani műhold Falcon-9-cel

Tajvani műhold Falcon-9-celA FORMOSAT-5 földmegfigyelő holdat a kaliforniai Vandenberg Légitámaszpontról indították a SpaceX rakétájával.

Kozmikus Geodéziai Obszervatórium

Kozmikus Geodéziai ObszervatóriumA KGO a hazai űrkutatás egyik fontos centruma, elsődleges feladata a műholdas geodéziai technológiák megismerése és hazai adaptációja a földmérés és a földtudományok területein.

Lökéshullámok az ionoszférában

Lökéshullámok az ionoszférábanA tavaly augusztusi amerikai napfogyatkozáskor ismét megfigyelték, hogy a kontinensen átsuhanó árnyék hullámokat keltett a Föld felsőlégkörében.

Önjáró hajók műholdas irányítása

Önjáró hajók műholdas irányításaAz ESA és a Rolls-Royce megvizsgálja, hogyan hasznosíthatók az űrtechnológia nyújtotta lehetőségek az önjáró és távirányítású hajók irányítására.

Nicole, Zofia, Alexandre és Irina

Nicole, Zofia, Alexandre és IrinaHa a címből nem volna világos, itt a megfejtés: négy új európai Galileo navigációs műhold indult – egyszerre, egy Ariane-5 rakétával.

A Hosszú Menetelés-3B visszatért...

A Hosszú Menetelés-3B visszatért......és egyszerre két új kínai Beidou navigációs műholdat állított közepes magasságú Föld körüli pályára.

Kész a QZSS

Kész a QZSSFelbocsátották Japán regionális navigációs műholdrendszerének negyedik, egyelőre utolsó tagját.

Két Galileo hold érkezett Francia Guyanába

Két Galileo hold érkezett Francia GuyanábaMég az év vége előtt indulnak a világűrbe, egy másik párossal együtt, egy Ariane-5 rakétával.

Galileók a tesztpadon

Galileók a tesztpadonA Galileo rendszer minden egyes műholdját – más űreszközökhöz hasonlóan – pályára állítás előtt szigorú ellenőrzésnek, tesztek sorozatának kell alávetni.

Így „látta” a napfogyatkozást a GPS

Így „látta” a napfogyatkozást a GPSHa valaki netán nem látja Amerika teljes napfogyatkozását augusztus 21-én, a műholdas navigációs rendszer méréseiből akkor is sejthette volna...

Újabb japán navigációs műhold indult

Újabb japán navigációs műhold indultEgy H-2A rakétával sikeresen pályára állt a QZSS rendszer harmadik tagja.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Összesen 426 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024