Egy módosított orosz ballisztikus rakéta állította pályára az Európai Űrügynökség (ESA) legújabb tudományos műholdját, amely a földi gravitációs erőteret térképezi majd fel.
A Föld gravitációs terét kutató európai műhold startjára régóta várnak a szakemberek. Most az űreszközre végre rázárult a rakéta orrkúpjának borítása...
Az Európai Űrügynökség követőállomásaira is szükség lesz, amikor a Csang'e-1 kínai űrszonda a Hold körüli pályára áll. Cserébe az európai kutatók is hozzáférhetnek a tudományos adatokhoz.
Az ESA decemberben felbocsátandó GOCE mesterséges holdja a Föld gravitációs terének pontos feltérképezését célozza. Az adatokkal magyar kutatók is dolgoznak majd.
Az Európai Űrügynökség ismét egy lépéssel közelebb került az Ariane-5 utáni első, európai fejlesztésű ESA-rakéta megvalósulásához. A Zefiro-23-nak, a második fokozat motorjának első égési tesztje sikeres volt.
Nem is az ESA gravitációs műholdjáról lenne szó, ha nem halasztották volna el ismét a startot. Most talán nem hosszan, csak még egy napig kell várni...
A kijelölt szerdai nap előtt el kellett halasztani a földi gravitációs tér vizsgálatára készült európai műhold indítását. A GOCE most visszakerül a szerelőcsarnokba.
Két magaslégköri kutatórakéta és egy ballon felszerelését állíthatják össze az ESA tagországainak és együttműködő államainak diákjai, egy frissen meghirdetett pályázat alapján.
Az EU 25 jelenlegi tagállama, valamint Románia és Bulgária kutatóhelyei, űripari cégei nyújthattak be pályázatot az ESA-hoz abból a célból, hogy kísérletük feljusson a Nemzetközi Űrállomásra.