Pénteken egy kínai földmegfigyelő holdat (és vele még három másik aprót), valamint az orosz műholdas navigációs rendszer egy új tagját állították pályára.
A Jamal-402 kezdetben a tervezettnél alacsonyabb átmeneti pályára került a hordozórakéta gyorsítófokozatának hibájából. Mostanra mégis elérte a geostacionárius pályát.
Eddig még nem számoltunk be róla, hogy az elmúlt napokban Kínából egy távközlési műhold, Oroszországból pedig egyszerre négy kisebb űreszköz állt Föld körüli pályára.
A geostacionárius pályára készült Express AM-4 egy Proton rakétával startolt Bajkonurból, hogy a kontinensnyi ország műholdas adatátviteli kapacitását növelje. A pályára állítás azonban nem sikerült tökéletesen.
A Lucs-5B az űrállomás és a földi irányítók kommunikációját segíti majd, a Jamal-300K hagyományos műholdas távközlési feladatokat lát el, főleg Oroszország területét elérve.
Egy elhúzódó orosz-kazah vita miatt több hónapos késedelemmel, de sikeresen elindult Bajkonurból egy orosz Szojuz hordozórakéta, egyszerre öt különböző műholdat állítva poláris pályára.
A tavaly nyáron indított nagyméretű Express AM-4 távközlési műhold nem tudta elérni a geostacionárius pályát. Orosz irányítói egy héten belül megsemmisítik, a Csendes-óceán lakatlan területe felé irányítják.
Nem a megfelelő pályára állt a kedden Pleszeckből indított, részben katonai célú kutatóműhold, de végül legalább a rádiókapcsolatot sikerült vele felvenni.