Most, hogy a Phoenix közvetlen mérései alapján ismét bebizonyosodott a fagyott víz jelenléte a Mars felszíne alatt, felmerül a kérdés, hogyan lehetne azt hasznosítani.
„Ami napjainkban még mesének hangzik, holnap valósággá lehet.” Ötven évvel az űrkorszak kezdete után formálódnak a csillagközi űrrepülés gyakorlati megvalósításával foglalkozó első szervezetek.
Szokásos év eleji előretekintésünkben felsoroljuk a legfontosabb várható indításokat, a jelentősebb automata űreszközök programjának 2007-es mérföldköveit.
A Marsra akár egy kisbolygó védelmező „árnyékában” is eljuthatnának a jövő űrhajósai. A tudományos-fantasztikus ötletet a NASA is tanulmányozásra méltónak tartja.
Az Európai Bizottság pályázatot hirdet a középsikolák 11-12. osztályai részére, hogy sokkal jobban csengő nevet találjanak Európa legnagyobb űrkutatási-környezetvédelmi beruházásának.
Nem először, és bizonyára nem is utoljára adatik meg a lehetőség, hogy a Hold körül keringjünk – még ha csak „névlegesen” is. Most az amerikai Lunar Reconnaissance Orbiterre lehet jelentkezni.
Egyelőre még nem egy „igazira”, hanem az amerikai Utah államban levő sivatagi bázisra. A kísérlet viszont igen hamar, már idén áprilisban, a magyar csapat odalátogatása idején megvalósulhat! Itt közöljük a pályázati kiírást.
A TIT Csillagászati és Űrkutatási Szakosztálya valamint a MANT Székesfehérvári Csoportja nevében tisztelettel meghívjuk Önt Kozmikus Krónika című rendezvényünkre, kedden, 17.00 órára.
A következő hetekben még van lehetőség arra, hogy aki akarja, 2007-ben a nevét egy japán szondával a Hold körüli pályára, és/vagy egy amerikaival a Mars felszínére küldje.
Augusztus 27-e felé közeledve, idén is szárnyra kaptak azok a híresztelések, miszerint a Mars soha nem látott mértékben közelíti meg 27-én bolygónkat, látszó mérete pedig a Holdéval vetekszik.
"Hangsúlyozni szeretnénk, hogy nem »kis zöld emberkékről« beszélünk. Olyan rendkívül kicsiny, egysejtű szervezetekről van szó, amelyek földi baktériumokra hasonlítanak." (NASA közlemény, 1996. augusztus 6.)