Milyen szempontok alapján számítják ki a NASA szakemberei, mikor nyílnak a következő indítási ablakok az Artemis–1 küldetés számára?
Korábbi cikkeinkben megírtuk az augusztus végi és szeptember eleji lehetséges indítási időpontokat, a különböző technikai problémák miatt azonban azok egyikében sem sikerült elindítani a Hold felé az SLS óriásrakétával az Orion űrhajót. Az indítások elhalasztásában a műszaki okok mellett az időjárási körülmények is szerepet játszhatnak. Ennek megfelelően az Űrhaderőnek a startok sikeres végrehajtásáért felelős részlegén (SLD 45, Space Launch Delta 45) belül működő időjárási csoport (45 WS, 45th Weather Squadron) a startok tervezett idejére napi előrejelzéseket ad ki. (A Space Launch Delta 45 egyébként ezen a néven 2021 óta működik, de jogelődjét a Légierő kötelékében már 1949-ben létrehozták.)
Az Artemis–1 küldetésre előkészített Space Launch System az indítóállásban. (Kép: NASA / Joel Kowsky)
A NASA májusban tette közzé az Artemis–1 lehetséges indítási ablakait tartalmazó táblázatot. Ebből látható, hogy az augusztus szeptemberi indítási ablak után a következő szeptember 19-én nyílt meg és október 4-ig tart, amint azonban korábbi cikkünkben megírtuk, ez a Crew-5 küldetés startjával való ütközés miatt jórészt kiesik. Ennek megfelelően ebben az évben még (már csak?) három indítási ablak lesz, október 17–31. között, november 12–27. között és december 9–23. között, kivéve a diagramon pirossal jelölt napokat.
Az Artemis–1 indítási ablakai a NASA májusban közzétett adatai szerint. A sötétzölddel jelölt napokon 38–42 napos küldetések indíthatók, a világoszöld napokon csak rövidebb, 26–28 napos küldetések indulhatnak. A piros napokon az Orion űrhajóra előírt feltételek nem teljesülnek, a szürke napokon nem lehetséges indítás. Fontos feltétel, hogy 7 nap leforgása alatt legfeljebb 3 indítási kísérlet lehetséges, az első kettő között minimum 48 órának, a második és a harmadik között minimum 72 órának kell eltelnie. Ily módon a táblázat szerinti 12 indítási ablak összesen 147 indítási lehetőséget tartalmaz (a már elmulasztottakkal együtt). (Forrás: NASA)
Az indítási ablakok meghatározásához a NASA szakemberei négy tényezőt vesznek figyelembe.
Az Orion tervezett „szökellő” visszatérése. (Kép: Clem Tillier, Wikipedia, CC BY-SA 2.5)
Mindezek alapján végezték el a májusban közzétett, és cikkünkben bemutatott táblázat adatait eredményező számításokat. A helyzetet természetesen bonyolítja a többé-kevésbé előre látható egyéb startokkal való esetleges ütközés és az időjárási körülmények, nem is beszélve a lehetséges újabb technikai problémákról.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Artemis-1: szeptemberben már nem valószínű
Magyar dózismérők a fedélzeten
Startra készen (1. rész)
Startra készen (2. rész)
What time is NASA's Artemis 1 moon mission launch? (Space.com)
Space Launch Delta 45
Artemis indítási ablakok (Space.com)
Artemis indítási ablakok (NASA)