Közel tíz nappal a start után a Hold körüli pályára állt az első Orion űrhajó.
Közép-európai idő szerint tegnap nem sokkal éjfél előtt (november 25-én 22:52-kor) a NASA Orion űrhajójának európai gyártású műszaki és kiszolgáló egységén (European Service Module, ESM) működő hajtóművek begyújtásával fékeztek le a Hold körül. Az Orion mostani bemutatkozó repülésére a szintén első alkalommal használt SLS (Space Launch System) óriásrakétával indult Floridából, november 16-án. A Hold meghódítását célul kitűző Artemis-program első küldetése egyelőre űrhajósok nélkül indult.
A repülés 6. napján a Hold túlsó oldaláról az Orion navigációs kamerájával készített felvétel. Nem sokkal korábban, november 21-én 13:44-kor a fő hajtóművel végeztek manővert a Hold közvetlen közelében. (Kép: NASA)
Az ESM feladata a pályamódosító manőverekhez szükséges hajtóműindítások végrehajtása, az Orion ellátása a napelemekkel termelt villamos energiával, az elektronikus berendezések és a kabin megfelelő hőmérsékletének tartása, valamint – a további, immár emberes repülések során – az űrhajósok számára levegő és víz biztosítása. A próbarepülés, beleértve az ESM működését is, egyelőre rendben zajlik. Valójában az ESM még a tervezettnél jobban is teljesít, kevesebb üzemanyagot használ és a vártnál nagyobb elektromos teljesítményt állít elő. A földi irányítók amellett, hogy begyakorolják a műveleteket, igyekeznek „elmenni a falig” és a maximumot kihozni az űrhajóból.
Az Artemis-1 repülés pályájának vázlata. Most a zöld színű szakasz fejeződött be. (Forrás: Lockheed Martin / Space Explorer / YouTube)
A 25-én végrehajtott manőver a Holdtól viszonylag nagy távolságban történt és az égitest forgási irányával ellenkező (retrográd) irányú keringési pályát eredményezett. A távoli retrográd pálya előnye, hogy üzemanyag-takarékos. Itt a keringési idő 12 napos, de ezt az Orion nem várja ki: nagyjából fél keringés után, 6 nap múlva újra begyújtja a hajtóműveit, hogy közelebb kerüljön az égitesthez, majd utána hazafelé vegye az irányt. Az Orion kabinja december 11-én tér vissza a Csendes-óceán vizére.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
GYORSHÍR: Úton az Artemis-1
Indítási ablakok
Startra készen (1. rész)
Startra készen (2. rész)
Európaiak az Orionban
Elkészültek az Orion első európai alkatrészei
Pályára állt az Orion a Hold körül (ESA)