Egy brazil halász egy európai hordozórakéta orrkúpjának méretes darabját találta az Amazonas-vidék egyik folyójában.
A fémtárgyon a Brit Űrügynökség (UK Space Agency) és a felbocsátást végző Arianespace vállalat emblémája jól kivehető. Ezek alapján könnyen azonosítani tudták az eredetét. Mint kiderült, a tavaly júliusban a szomszédos Francia Guyanából, Kourouból felbocsátott Ariane-5 hordozórakéta tartozékáról van szó. Ekkor indult Föld körüli pályára Európa eddigi legfejlettebb távközlési műholdja, az Alphasat I-XL.
Több mint tíz ember erejére volt szükség a különleges, egy autóéval vetekedő méretű „lelet” partra vontatásához. (Képek: AFP)
Nem teljesen világos, hogyan kerülhetett a műholdakat a sűrű légkörben való felemelkedés közben védő, az indítás későbbi fázisában leváló orrkúp darabja a folyóba. Kourou az Atlanti-óceán partja közelében fekszik, a magasban feleslegessé vált alkatrész feltehetően az óceánba esett vissza. Onnan az áramlatok vihették odáig, ahol most egy 73 éves halász, Manuel Alves dos Santos rátalált. Szombati bejelentését a hatóságok kezdetben nem vették komolyan, és csak napok múlva jelentek meg a helyszínen, miután a helyi sajtó is beszámolt a ritka „halászzsákmányról”. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Pályán Európa eddigi legfejlettebb távközlési holdja
Fáért ment, túlélte az űrszemetet
Kárfelelősség a világűrben
Brazíliai halász találta meg az Ariane-5 orrkúpjának darabját (BBC)