Franciaországban egy éves tesztidőszakon van túl az a szűrőállomás, amellyel a 2. típusú cukorbetegség szövődményeit vizsgálják távoli, vidéki helyszíneken.
A DIABSAT programot a Francia Űrügynökség (CNES) közreműködésével valósítják meg. A mozgó egység és a leleteket értelmező kórházi szakértői központ között a szélessávú adatátvitelt műholdas távközlési kapcsolat biztosítja. A mobil egészségügyi szűrőállomás olyan falvakba jut el, amelyeknek a lakói – a távolság miatt – nemigen szánják el magukat a szakorvosok felkeresésére, esetleg sak akkor, amikor már előrehaladott állapotba jutott a betegségük. A 2. típusú cukorbetegségnek komoly szövődményei lehetnek: a keringési rendszer problémái, vesekárosodás, látásromlás, súlyos esetben vakság, a végtagok elvesztése. Ez a cukorbetegség Franciaországban (is) népbetegség: hárommillióan szenvednek tőle. A súlyos következmények ellen egészséges életmóddal és rendszeres orvosi ellenőrzéssel lehet küzdeni.
DIABSAT mobil szűrőállomás. (Kép: CNES)
A szolgáltatást a délnyugat-franciaországi, toulouse-i székhelyű Midi-Pyrénées régióban próbálták ki. A többféle szövődményre kiterjedő szűrővizsgálat ingyenes volt, előzetesen sem kellett bejelentkezni rá. Egy év leforgása alatt 519 cukorbeteget vizsgáltak meg. Több mint egyharmadukról derült ki, hogy 24 órán belül kórházi ellátásra volt szükségük. A munka kedvező fogadtatásra talált a páciensek körében. A szűrővizsgálatokon átesett, 70 éves átlagéletkorú betegek körében végzett felmérés szerint túlnyomó többségük elégedett volt vizsgálatokkal. Hamarosan javasolják szélesebb körű bevezetését a francia egészségügyi minisztériumnak. A DIABSAT és a hozzá kapcsolódó más kezdeményezések (pl. a gyógyszertárakba telepített interaktív információs terminálok) kimutathatóan megtakarítást jelentenek a francia egészségügyi rendszernek.
Az egyik elvégzett szűrővizsgálat: Doppler-sztetoszkópia. Az adatokat a szakorvosok a műholdas távközlési kapcsolat „másik végén” értékelik. (Kép: CNES)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A NASA a cukorbetegség ellen
Új távlatok az orvostudományban: a súlytalanság (1. rész)
DIABSAT: egy éves helyzetjelentés (CNES)