Műholdfelvételek elemzésére kifejlesztett számítógépes program segíti a kutatókat az agyról készült MRI képek vizsgálatára, az Alzheimer-kór jeleinek felismerésére.
Az emberi agyról mágneses magrezonancián alapuló képalkotó eljárással (Magnetic Resonance Imaging, MRI) készülnek felvételek, amelyeket a Spanyolországban kifejlesztett AlzTools 3D Slicer nevű szoftverrel elemeznek. A programfejlesztő cég eredetileg az Európai Űrügynökség (ESA) Envisat földmegfigyelő műholdja adatainak elemzése céljából kezdte el a munkát. Az ennek során szerzett tapasztalatokat és az algoritmusokat most egy egészen más területen kamatoztathatják.
Míg az űrfelvételek képpontjaiból olyan információt kell kinyerni, hogy milyen ott a felszínborítás típusa vagy milyen a növényzet fajtája, addig az agyi MRI felvételeken olyan helyeket kell azonosítani, amelyek nem normális módon végzik működésüket. A kétféle feladatban az a közös, hogy mindegyik esetben rengeteg információból kell kihámozni azt, ami az adott célra a leglényegesebb. A szoftveres eszközt ma már egyetemi kutatásokhoz alkalmazzák Spanyolországban. Hagyományosan az agyi MRI képeket szakértő orvosok vizsgálják át. Ha azonban sikerül az ő segítségükkel a számítógépes algoritmusokat „betanítani”, hogy mit és az agy melyik részén keressenek, akkor az automatizált eljárással felgyorsulhat a betegség diagnosztizálása. A könnyebb és gyorsabb eljárással megnyílik az út egyre több ember szűrése, az Alzheimer-kór korai felismerése és kezelése felé.
Az eredetileg speciálisan az űrtevékenység céljából kifejlesztett műszaki vagy szoftveres megoldások számos esetben találnak egyéb alkalmazást, ahol innovatív új megoldásokra van szükség. A nagy űrügynökségek is felismerték az ebben rejlő lehetőségeket. Ezért olyan programokat működtetnek, amelyek támogatják az űrtechnológiák elterjesztését, bevezetését az ipar, a gazdaság és a kutatás más területein.
Kapcsolódó cikkek:
Jupiter, Mars, érelmeszesedés
A röntgencsillagászattól a bőrrák korai felismeréséig
Üstökösök vizsgálatától erdőtüzek figyeléséig
Élt tíz évet
Kapcsolódó linkek:
Az Alzheimer-kór kutatása eredetileg távérzékelési célú szoftverrel (ESA)