Az ISS-re fejlesztett miniatűr biotechnológiai eszközzel a földön is automatizálható, így pontosabbá tehető az orvosi diagnózis.
Laboratóriumi minták kézi elemzése a földi orvosi gyakorlatban. (Kép: Fujirebio Europe)
Az egészségügyi gyakorlatban az emberi szervezetből származó mintákat a vizelettől a véren át a különböző szövetekig a legkülönbözőbb betegségek diagnosztizálására használják. Az egészségügy igényei azonban egyre nőnek, így egyre több minta laboratóriumi vizsgálatára van szükség. Ezen segíthet az automatizálás, ami a megbízhatóságot is növeli.
Az ESA német űrhajósa, Alexander Gerst a Biolabbal az ISS európai Columbus moduljában. (Kép: ESA / NASA)
A Nemzetközi Űrállomás európai modulja, a Columbus a láthatóvá tett belső terével. (Kép: ESA / D. Ducros)
Két, az európai űrtevékenységben már évek óta aktív cég, a Fujirebio Europe és a belga Verhaert korszerű megoldást kínál a problémára. A Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén folyó munka legszűkebb keresztmetszete az űrhajósok értékes munkaideje, ezért ott mindennél fontosabb a pontosság mellett a lehető legnagyobb fokú automatizálás, a berendezés hosszú élettartama és minimális (lehetőleg nulla) karbantartási igénye. Az ISS fedélzetén az európai orvosi és biológiai kísérletek fő eszköze a Biolab egység.
A Columbus modulban elhelyezett Biolab egység eszközeivel mikroorganizmusokkal, sejtekkel, szövetkultúrákkal, kisebb növényekkel és apró, gerinctelen állatokkal egyaránt lehet kísérleteket végezni a súlytalanságban. (Kép: ESA / D. Ducros)
Frank De Winne ESA-űrhajós kísérleti tartályokat helyez el a Biolab inkubátorban az ISS Columbus moduljában. (Kép: NASA)
Annak érdekében, hogy egyszerűbb legyen a Biolabbel elvégezni a kísérleteket, a Verhaert cég olyan kiegészítő egységet épített, amelyik pontosan szabályozza a kísérleti mintára juttatott folyékony tápanyag mennyiségét. A pontos adagolás és a szennyeződésmentes munkakörülmények biztosítása során szerzett tapasztalataikat alkalmazva olyan eszközt fejlesztettek, amelyik kiválthatja a manuális laboratóriumi munkát a földi egészségügyi gyakorlatban, amire egyébként felméréseik szerint igen nagy az igény. Berendezésük teljesen automatikus, emellett a gyors feldolgozásnak köszönhetően olcsó, nem igényel karbantartást és kalibrációt, valamint gazdaságosan használja fel a különböző reagenseket.
A Fujeribo földi használatra szánt készüléke ugyanazt a technológiát használja, mint az ISS fedélzetére készített hasonló berendezés. (Kép: Fujirebio Europe) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Életmentő űrtechnika
MRI az ISS-re?
Röntgenberendezés az űrállomásra
Mellrák ellen robotkar
Cukorbetegség-szűrés űrbeli segítséggel
Űrkutatással a szalmonella ellen
MELiSSA: a Hold és a Mars felé
Automatizált orvosi mintaelemzés – űrkutatási háttérrel (ESA)
A Biolab kísérleti egység az ISS Columbus moduljában
Fujirebio Europe
Verhaert