Az Atlantis űrhajósai sikeresen felszerelték a Nemzetközi Űrállomás (ISS) új napelemeit, s készülnek a visszaútra. Eközben az orosz Szojuz űrhajósai Bajkonurban a startot várják.
Pénteken az Atlantis (STS-115) két amerikai utasa, Joe Tanner és Heidemarie Stefanyshyn-Piper a harmadik és egyben utolsó űrséta során befejezte az ISS új napelemszárnyainak üzembe helyezését.
A következő napokban igazi csúcsforgalom lesz az űrállomáson – és megfeszített munka az amerikai illetve orosz irányító központokban. Vasárnap (szeptember 17-én) magyar idő szerint 14 óra 50 perckor az űrrepülőgép elhagyja az ISS-t. A tervek szerint a landolásra 20-án dél körül számíthatunk (a közölt időpontok mind közép-európai időben értendők). Eközben az űrállomáson sem tétlenkednek: 19-én hajnali fél háromkor leválasztják az orosz Zvezda modulról az ott levő Progressz M-58 teherszállító űrhajót, hogy az néhány órával később elégjen a felsőlégkörben. Ezzel helyet csinálnak a Szojuz TMA-9 űrhajónak, amely akkorra már útban lesz az űrállomás felé. A Szojuz bajkonuri indítása 18-án 6 óra 8 perckor várható. Az orosz űrhajó 20-án reggel fél nyolc előtt dokkol az ISS-nél, pár órával az Atlantis floridai Földet érése előtt.
A Szojuz TMA-9 szállítja az ISS-re a váltószemélyzetetet, a 14. állandó legénység amerikai és orosz tagját, Mike Lopez-Alegriát és Mihail Tyurint. Velük készül utazni a Szojuz űrhajók negyedik fizető utasa, az első női űrturista, Anousheh Ansari.
A most fenn dolgozó legénységből Pável Vinogradov és Jeff Williams a Szojuz TMA-8 űrhajóval tér vissza a Földre, Ansari társaságában, szeptember 29-én. Az ESA színeiben az ISS-en tartózkodó Thomas Reiter egyelőre tovább folytatja munkáját az űrállomáson. Reiter váltótársa, Sunita Williams decemberben, a következő űrrepülőgépes küldetés során érkezik, amelynek során az űrállomás most újrakezdett építési munkáit fogják folytatni.
Kapcsolódó cikkek:
Minden rendben az Atlantisszal
Elindult az Atlantis
A japán űrturista egyelőre nem repülhet