Egy közelgő űrszemétdarab miatt, óvintézkedésként, a Nemzetközi Űrállomás három lakójának egy időre a mentőűrhajóba kellett vonulni.
A két amerikai és egy orosz űrhajós az ISS-hez csatlakoztatott Szojuz TMA-13 űrhajóba szállt át, március 12-én, magyar idő szerint 17:35-kor. A rendkívüli intézkedésre azért került sor, mert egy elhsznált, régebben egy műholdat geostacionárius pályára állító hajóműből származó darabka vészesen közel repült el az űrállomáshoz. Minderről az előzetes riasztás már túl későn érkezett ahhoz, hogy az ISS-nél pályaváltoztatásra keríthessenek sort. Ha a nagy sebességgel repülő, alig 1 cm-es darab eltalálta volna az űrállomást, akkora lyukat üthetett volna a burkolatán, amin keresztül a levegő gyorsan elillanhatott volna. Az űrhajósok nem zárták el hermetikusan a Szojuzt az ISS-től, de felkészültek arra, hogy szükség esetén ezt megtegyék.
Az űrszemétdarab állítólag 4 km-re közelítette meg az űrállomást, de az előrejelzés nem volt teljesen pontos. Végül szerencsére nem történt baleset. Az űrhajósok – Michael Fincke, Sandra Magnus és Jurij Loncsakov – 17:46-kor kapták az utasítást, hogy elhagyhatják a mentőűrhajót.
Korábban, ha nem is gyakran, történt már hasonló óvintézkedés (legutóbb tavaly november 17-én), az űrállomás hajtóműveit pedig többször működésbe hozták már, hogy csökkentsék az ilyen előre jelzett veszélyes találkozások valószínűségét. Az űrszemét egyre nagyobb problémát jelent, bár egy katasztrofális esemény esélye még mindig igen kicsi. Ugyanakkor a február 10-én történt műholdütközés – egy működő amerikai Iridium műhold és egy elhasznált orosz katonai űreszköz 790 km magasban bekövetkezett találkozása – újra ráirányította a figyelmet e fontos kérdésre. A legújabb számítások szerint a most következő űrrepülőgés út során a korábbihoz képest 6%-kal nő az űrszeméttel való találkozás esélye, csak a februári balesetben szétszóródott darabok miatt. A törmelékfelhő egyes darabjai állítólag a héten kezdenek belépni a földi légkörbe (a felszínre nem jutnak el, előbb megsemmisülnek a keletkező hő miatt).
Kapcsolódó cikkek:
Példátlan műholdütközés
Kapcsolódó linkek:
Az ISS lakói a Szojuz űrhajóba vonultak (Space.com)