Több mint egy évtized után a Nemzetközi Űrállomás (ISS) napelemrendszere eljutott a teljes kiépítésig.
Az utolsó napelemszárnyak pénteki teljes kibontását megelőzte az S6 jelű rácsszerkezeti elem felszerelése. Ezt is a Discovery űrrepülőgép szállította a Föld körüli pályára, mostani STS-119 jelű küldetése alkalmával.
A napelemszárnyakat a harmonikaszerűen összehajtogatott állapotukból távirányítással, óvatosan, fokozatosan nyitották ki. Ezzel időt hagytak arra, hogy a szerkezetet a napsugárzás felmelegítse. A 35 méteres szárnyak kinyitásakor most szerencsére nem merültek fel olyan problémák, amelyekkel korábban néha meg kellett küzdenie az űrhajósoknak. Pedig ezek voltak azok az egységek, amelyek a legtovább tartózkodtak „dobozban”, mielőtt felszerelték volna őket.
A napelem-kibontás kezdete, az ISS egyik külső kamerájának felvételén. (Kép: NASA TV)
A március 20-án kinyitott két új napelemszárny egyike. (Kép: NASA TV)
A kb. 300 millió dolláros új napelemek 25%-kal növelik az ISS meglevő energiatermelő kapacitását. Erre az állomás személyzetének bővítése, és a végre teljes gőzzel beinduló tudományos kísérletek érdekében van szükség. Az utolsónak üzembe állított napelemek 36 kW teljesítményre képesek, ebből 15 kW-ot különítenek el a kísérleti berendezések üzemeltetésére. Ezzel megduplázódik az eddig erre a célra fordított elektromos teljesítmény az űrállomáson.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Discovery (STS-119): megérkezés az űrállomáshoz
Discovery (STS-119): úton!
Tovább maradnak, többet dolgoznak
Az ISS új napelemei kinyíltak (Space.com)