Az elkövetkező évi űrtevékenység egy részével, az emberes űrrepülésekkel, a Nemzetközi Űrállomás ellátásával kapcsolatosan tervezett eseményeket foglaljuk össze.
Ha 2011, és emberes űrrepülés, akkor mindjárt az elején meg kell említeni, hogy idén április 12-én lesz éppen 50 éve, hogy a Szovjetunióból, a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén Föld körüli pályára jutott Jurij Gagarin, a világtörténelem első űrhajósa. Az évforduló megünneplésére világszerte készülődnek.
Az Egyesült Államokban ugyanehhez a naphoz egy másik jelentős évforduló is kötődik. Harminc éve, 1981. április 12-én startolt ugyanis a legelső űrrepülőgép, a Columbia. S éppen az idei, jubileumi évben fogják most már valóban kivonni az űrrepülőgépeket a forgalomból. (A leállást tavaly ilyenkor még 2010-re vártuk, de a megszokott csúszások, valamint egy „utolsó utáni” repülés engedélyezése miatt 2011-re tolódott.) A programból még hátra levő indítások közül az STS-133 (Discovery) 2010 novemberéről húzódott át erre az évre. Ha sikerül a külső hajtóanyagtartállyal kapcsolatos hibákat időben kijavítani, illetve más műszaki vagy időjárási akadály sem jön közbe, a startra leghamarabb 2011. február 3-án kerülhet sor. A Discovery a Leonardo tehermodult szállítja fel a Nemzetközi Űrállomásra, s ott is hagyja, mint új állandó tárolóegységet. Az STS-134 (Endeavour) indításának tervezett dátuma április 1-je. Fő feladata az Alfa Mágneses Spektrométer (AMS) részecskefizikai mérőberendezés eljuttatása az űrállomásra. Az űrrepülőgépes korszak valódi végét az STS-135 (Atlantis) repülése jelentheti majd, a jelenlegi elképzelések szerint június végén valóban elindulhat.
Az orosz Szojuz űrhajók 2011-ben is három-három űrhajóst visznek majd az ISS-re:
A japán Kounotori-2 (HTV-2) teherűrhajó felépítése és fő méretei. (Kép: JAXA)
Idén újra repül az ISS-hez japán (HTV) és európai (ATV) teherűrhajó. A sort a japánok kezdik a HTV-2-vel, a tervezett startdátum január 20. Az ellátmányt, alkatrészeket szállító járművet a Japán Űrügynökség (JAXA) Kounotori (magyarul: fehér gólya) névre keresztelte, egy nyilvános pályázatra beérezett javaslatok alapján. Előfordulhat, hogy még 2011-ben, az év vége felé a HTV-3 útjára is sor kerül. A második európai teherűrhajó (ATV-2, Johannes Kepler) február 15-én emelkedhet a magasba Kourouból, Ariene-5 rakétával. (Ezt már tavaly is beharangoztuk, de az program késett.) Folytatódnak az orosz Progressz megszokott repülései, az alábbi tervezett menetrend szerint:
Teherűrhajó-ügyben – legalábbis űrtörténelmi szempontból – figyelemre méltó fejlemény, hogy az amerikai SpaceX magánvállalat Dragon űrhajói 2011-ben már eljuthatnak a Nemzetközi Űrállomáshoz. Pontos dátumokat valószínűleg túlzott merészség volna most előre jelezni, de az év első felében bekövetkezhet az ISS kb. 10 km-re való megközelítése, a telemetriai kapcsolat tesztelése. Ha mindez sikerrel jár, akár a szolgálatszerű teherszállító Dragon-repülések sorozata is megkezdődhet még 2011 vége előtt.
Egy Dragon űrhajó, az ISS robotkarjával történő befogása előtt. (Fantáziakép: NASA)
Viszonylag keveset tudni a készülő kínai űrállomás első, 8,5 tonnás moduljáról (Tiangong-1). Az valószínűnek tűnik, hogy a „Mennyei Palota” kialakítása alacsony Föld körüli pályán 2011-ben fog megkezdődni.
Évnyitó cikksorozatunk második részében a 2011-re várható műholdas és űrszondás programokból, tervekből válogatunk majd. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az M jelzésű repülésekhez a már tavaly sikeresen bemutatkozott új generációs „digitális” Szojuz űrhajót használják.
Talán felesleges is külön megemlíteni, hogy az itt közölt dátumok a későbbiekben megváltozhatnak, hiszen az űrprogramok végrehajtása során gyakran előfordulnak kisebb-nagyobb késések.
Mi várható 2010-ben? (1. rész)
STS-133: Végtelen történet...
A Leonardo jövője
STS-134: Vándoroltak a rakéták
A sötét anyagot kereső „detektív”
STS-135: A lehetséges személyzet
Jó szelet, Atlantis!
Egy vadonatúj Szojuz indult
Kepler-teherűrhajó
Kétszázegy perc
A Dragon első repülése képekben
Kínai űrhírek, űrtervek
Mi várható 2011-ben? (2. rész)
Az ISS építéséhez tervezett repülések listája (Consolidated Launch Manifest, NASA)