Az Endeavour utolsó küldetésének lebonyolítása a tervezett ütemben zajlik.
Egy különleges légi felvétel az Endeavour űrrepülőgép utolsó felszállásáról. Az űrsikló az alacsonyan elterülő felhőréteg áttörése után immáron ragyogó napsütésben folytatja az útját az égbe. (Kép: NASA)
Az indítást követő második napon a legénység elvégezte a hővédő pajzs (TPS: Thermal Protection System) előírás szerinti vizsgálatát a Shuttle robotkarjára felszerelt érzékelők közreműködésével. A felszállás során ugyan keletkeztek apróbb sérülések a gép hőpajzsán, de az elvégzett részletes vizsgálatok alapján a sikló sikeres leszállását ezek nem veszélyeztetik.
Egy sérülés az űrrepülőgép hőpajzsán. Ha a biztonságos landolást nem is veszélyezteti, a NASA mérnökeinek figyelmét azért felkeltette. (Kép: NASA)
Május 18-án, a tervezett időben, rendben megérkezett a legfiatalabb madárka a nemzetközi űrbázishoz. A sikeres kikötést követően, még azon a napon felkerült helyére az Express Logistics Carrier-3 elnevezésű külső platform. A „raklap” tartalék eszközöket hordoz az esetleges jövőbeli meghibásodások majdani javításához. A következő napon pedig az Alfa Mágneses Spektrométer is felkerült az űrállomás rácsszerkezetére.
Május 20-án zajlott le az STS-134 első űrsétája. Drew Feustel és Greg Chamitoff űrhajósok a 6 óra 19 perc hosszú űrséta alatt egy új kísérleti egység felszerelése mellett egyéb szerelési munkálatokat is elvégeztek. Az első járművön kívüli tevékenységet követő napon XVI. Benedek pápa vatikáni irodájából beszélt az űrállomás és az űrsikló összesen egy tucatnyi főt számláló legénységével. A katolikus egyház vezetője kiemelte a tudomány szerepének fontosságát a fiatalabb generációk megihletésével kapcsolatban, valamint mielőbbi gyógyulást kívánt az Endeavour parancsnoka meglőtt feleségének.
XVI. Benedek pápa az űrhajósokkal beszél. (Kép: NASA TV)
A tegnapi napon, május 22-én pedig a második űrséta zajlott le sikeresen. Ezúttal Michael Fincke szegődött Feustel társául a „kalandhoz”. A kicsit több mint 8 órás űrséta alatt az űrbázis hűtési rendszerével, illetve a Dextre egységgel kapcsolatos szerelési munkákat végeztek el. (A kanadai gyártmányú Dextre tekinthető az űrállomás robotkarja finom tapintást biztosító „kéznek”.) A mai napon az űrállomásnál tartózkodó egyik Szojuz űrhajó hazatérésével folytatódik az STS-134 repülésének programja.
Egy igazi űrcowboy, avagy Greg Chamitoff űrsétán. (Kép: NASA TV)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
STS-134: Útjára indult
STS-134: Az Endeavour búcsúja
STS-134 információk (Spaceflight Now)