Az Endeavour legénysége sikerrel teljesítette mind a négy tervezett járművön kívüli tevékenységet. A legfiatalabb madárka a holnapi napon leválik a Nemzetközi Űrállomásról, és elindul – legutoljára – hazafelé.
A második űrsétát követő napon az űrállomásnál tartózkodó egyik Szojuz, név szerint a Szojuz TMA-20 terv szerint levált az űrbázisról, majd háromfős legénységével a fedélzeten biztonságosan földet ért Kazahsztánban. Nem sokkal a leválást követően Paolo Nespoli olasz űrhajós felvételeket készített az Endeavour–Nemzetközi Űrállomás párosról, amelyeket reményeink szerint az Űrvilág olvasóinak is bemutathatunk nemsokára.
Nap, Föld, Nemzetközi Űrállomás.
A harmadik űrséta egy teljes (és kevésbé eseménydús) nap múlva következett. Drew Feustel és Mike Fincke űrhajósok főként a Zarja modul külső felületén dolgoztak a járművön kívüli tevékenység alatt. Felszereltek egy olyan csatlakozót, amely használatával irányítani lehet a bázis robotkarját az orosz modul belsejéből is. Valamint befejezték a vezeték nélküli kamerarendszernek a telepítését, ami még az első űrsétából maradt hátra. A feladatok sikeres teljesítését követően, mintegy 7 óra után tértek vissza az űrállomás fedélzetére.
Újabb egy nap múlva került sor a negyedik űrsétára, ezúttal Greg Chamitoff dolgozott együtt Fincke űrhajóssal. A járművön kívüli tevékenység keretében az Endeavour robotkarjának a toldalékát, végén az érzékeny letapogató rendszerrel, végérvényesen felhelyezték az űrállomás rácsszerkezetére. Ezt az eszközt a Shuttle nem hozza már vissza a Földre, az űrbázisnál maradva bővíti annak képességeit. Ezen űrséta volt az utolsó, amelyet Space Shuttle legénység hajtott végre. Valamint eme negyedik STS-134-űrsétával végre-valahára elkészült a Nemzetközi Űrállomás amerikai részlege.
Pillanatkép a legutolsó Space Shuttle űrsétáról. (Képek: NASA)
Az űrsikló hattagú, illetve az űrbázis immáron három főre csökkent legénysége a bázis belső terében hajtott végre karbantartási és javítási munkálatokat az elmúlt három napban. Holnap, hétfőn pedig az Endeavour leválik az űrállomásról, és elindul hazafelé. Nagyjából másfél nap múlva, 2011. június 1-jén a legfiatalabb űrsikló huszonötödik, utolsó alkalommal áttör a légköri fékezés tüzes poklán, hogy utána biztonságosan landoljon a floridai Kennedy Űrközpont kifutópályáján.
Időközben megdőlt egy űrrepülési rekord is: május 27-én Mike Fincke lett az összesítésben a legtöbb időt a világűrben töltött amerikai űrhajós, megdöntve az eddigi közel 377 napos rekordot, amit Peggy Whitson tartott. Mire Fincke visszatér a Földre, már 382 nap áll majd a neve mellett.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
STS-134: Két űrséta elvégezve
Visszatért a Szojuz TMA-20
STS-134 információk (Spaceflight Now)