Az idei első űrindítás egy amerikai magán-teherűrhajót repít a Nemzetközi Űrállomás felé.
A SpaceX vállalat Dragon teherszállító űrhajójának a mostani az ötödik szolgálatszerű útja az űrállomáshoz (ISS). A startra a floridai Cape Canaveral 40-es indítóhelyéről január 10-én, magyar idő szerint 10:47-kor került sor. A január 6-ai startkísérletet az utolsó pillanatokban szakították meg, a második rakétafokozat manőverező rendszerében talált rendellenesség miatt. Ahogy kedden, úgy a visszaszámlálás késleltetésére most sem volt lehetőség: ez volt a mai napon az a pillanat, amikor a starttal biztosítani tudták a majdani randevút az űrállomással, a Dragont az ISS Föld körüli pályájának a síkjába bocsátva fel. A teherűrhajó a tervek szerint két nap múlva, hétfőn közelíti meg az űrállomást, ahol a robotkar segítségével befogják és a Harmony modulhoz csatlakoztatják. A hat űrhajósból álló személyzet ezután kezdi majd meg az átrakodást.
Az előző Dragon (CRS-4), közeledőben az űrállomáshoz, 2014 szeptemberében. (Kép: SpaceX)
A Dragon CRS-5 a hermetizált rakterében mintegy 1.8 tonna ellátmánnyal érkezik. Ezen belül nem kevesebb mint 256 különböző tudományos kísérlethez küldenek mintákat és műszereket. A rakományban olyan dolgok is helyet kaptak, amik már Scott Kelly és Mihail Kornyijenko márciusban kezdődő, egy évig tartó maratoni űrrepüléséhez kellenek majd az ISS fedélzetén. A külső rakodótérben utazik a NASA CATS (Cloud-Aerosol Transport System) berendezése, amely majd a felhőzet és a légköri aeroszolok vizsgálatát végzi, miután átszerelik az ISS külsejére.
A mostani repülést eredetileg tavaly decemberre tervezték, de a hordozórakéta start előtti statikus tesztelése (az indítóálláson való rövid beindítása) során probléma lépett fel, a hajtóművek a reméltnél valamivel rövidebb ideig működtek. A vizsgálatok okozták a késedelmet. A Dragon CRS-5 az első amerikai teherszállítmány az ISS-re, mióta tavaly októberben a NASA másik kereskedelmi partnere, az Orbital Sciences egy startbalesetben, az Antares rakéta felrobbanása miatt elveszítette a Cygnus teherűrhajóját és annak teljes rakományát. Így most az amerikai űrhivatal egy ideig a SpaceX-re, mint egyedüli szállítóra van utalva. Az ISS-en természetesen van bőven (4-6 hónapra elegendő) tartalék az ott dolgozó űrhajósok életfenntartására és az űrállomás működtetésére, de szükséges az utánpótlás, illetve új kísérleti eszközök és anyagok feljuttatása. A mostani rakomány tartalmát meg is kellett változtatni, hogy a Cygnus balesetében megsemmisült egyes kritikus elemeket pótolják.
Miközben a megrendelő NASA és így a SpaceX számára a legfontosabb a Dragon sikeres útja, a cég kísérletet végez a Falcon-9 rakéta elhasznált első fokozatának épségben való visszanyerésére az indítást követően. Az ambiciózus cél érdekében egy úszó platformot küldtek az Atlanti-óceánra, ahová a rakétafokozatnak vissza kéne érkeznie. A SpaceX azon dolgozik, hogy a rakétafokozatok újra felhasználhatóvá tételével a jövőben tovább faragjon az indítási költségeken.
A rakétafokozat tervezett landolásának helye az Atlanti-óceánban, a starthelytől mintegy 300 km-re északkeletre. (Kép: Spaceflight Now)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Január elején indulhat a Dragon
Mi várható 2015-ben? (1. rész)
Cygnus Orb-3: látványos robbanás...
Átszállás Atlas-5-re
A Dragon CRS-5 indításáról (Spaceflight Now)