A Fehér Ház nemrég benyújtotta a 2016. évre vonatkozó költségvetés-tervezetét a Kongresszusnak. Ez lesz az utolsó előtti Obama-költségvetés.
A kutatás-fejlesztési (K+F) kiadásokra összesen 146 milliárdot kér, ami 6%-kal, vagyis 8 milliárddal több az ideinél. (Az összes tétel természetesen USA dollárban értendő.) Az alapkutatásokra ebből 33 milliárd jutna. A teljes K+F összegből 77 milliárdot katonai, 69 milliárdot pedig polgári kutatásokra fordítanának. A költségvetés még nem végleges, a republikánus többségű Kongresszussal jóvá kell hagyatni.
A K+F-en belül 33%-os emeléssel a NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) az abszolút nyertes. A NASA, amely 2015-ben kereken 18 milliárddal gazdálkodhatott, a tervezetben 2,9% emeléssel szerepel, de a tudományos programokra ebből kevesebb mint 1% emelkedés jutna. A NASA-n belül a Föld megfigyelése téma a nyertes 9,9%-os emelkedéssel. Ebbe belefér már a Landsat-9 és -10 holdak elkészítése is. A Naprendszer-kutatási programokra viszont az ideinél 5,3%-kal (77 millióval) kevesebb jut. Ez a csökkentés érinti a Jupiter Europa holdja felé küldendő űrszondát is, amelyre így csak 100 millió maradna. A nagy James Webb-űrtávcsőre is 4%-kal kevesebb jutna, de azért a 6,2 milliárdos program folytatódik a 2018-ra tervezett startig. A SOFIA nevű, infravörös távcsővel felszerelt sztratoszféra repülőgép működtetésére az idei 70 millió helyett 85,2 milliót kérnek.
Nagyon lényeges tétel a NASA költségvetésében az emberes űrrepülési program. Ennek támogatása 3,8%-kal, vagyis 325 millióval nőne, és elérné a 8,5 milliárdot. Ezen belül az Orion állami űrhajó fejlesztésének támogatása 98 millióval (8,2%) csökkenne, de még így is 1,1 milliárd dollár. Ennél is drágább, 1,8 milliárd dolláros projekt a hordozórakéta fejlesztése, amelyre az idei összegnél 343 millióval (20,2%) kevesebb jutna. Mindkét projekt esetében előre betervezték az éves támogatás ingadozását.
E program vetélytársai a magánűrhajók, amelyek szintén a NASA megbízásából épülnek. 2016-ra az ideinél 54,5%-kal több, 1,8 milliárd a tervezett támogatás. Ez megoszlik a két vállalkozó, a Boeing és a SpaceX között, amelyek űrhajókat és hordozórakétákat fejlesztenek részben a Nemzetközi Űrállomáshoz való feljutásra, részben távolabbi utakra. Az első ilyen repülések 2017 végén várhatóak. Magára a Nemzetközi Űrállomás projektre 3,1 milliárdot szánnak, ami 1,8%-kal nagyobb összeg az ideinél. (A Physics Today áprilisi száma nyomán)
Kapcsolódó cikkek:
A NASA 2015-ös költségvetése