Több kudarc után a Veggie kísérlet vezetői megengedték, hogy az űrhajósok a saját fejük után menjenek. Jól tették, az űrvirág kinyílt.
Erős túlzással azt is írhatnánk, hogy virágba borult a Nemzetközi Űrállomás. A különböző növények termesztését célzó Veggie (hivatalos nevén Veg–01) kísérletsorozat keretében virágokkal is kísérleteztek, legújabban az őszirózsafélék családjába, a napraforgófélék nemzetségébe tartozó cinniával (más néven rézvirág, legényrózsa). Decemberben azonban a cinnia ültetvény növényeit penészgomba támadta meg, amiért a kísérletet irányító kutatók szerint a magas páratartalom volt a felelős. Mire azonban erre rájöttek, és el tudták volna intézni az űrhajósok közbeavatkozását, a gomba már megtette a kártékony hatását.
A Nemzetközi Űrállomás fedélzetén fejlődő cinniák decemberben, a penészgombák támadása előtt. (Kép: NASA)
„A virágaink nem valami jól néznek ki” – üzente Scott Kelly december végén. (Kép: NASA / Scott Kelly)
Ekkor a kísérlet vezetői úgy döntöttek, hogy szabad kezet adnak az űrhajósoknak a növények gondozásában. Az űrkertész szerepére Scott Kelly, az egyéves küldetését jelenleg is az ISS fedélzetén töltő amerikai űrhajós vállalkozott. A Veggie kísérlet csapata „A cinnia gondozási útmutatója űrkertészek számára” címmel egyoldalas útmutatót írt az űrhajós számára, amely a NASA szerint megfelelően rövid volt ahhoz, hogy az űrhajós zsúfolt programja ellenére elsajátítsa a benne foglaltakat. A leírásban azt kérték, hogy távolítsa el az elpusztult növényeket, törölje szárazra a túl nedves környezetet és állítsa úgy a ventilátort, hogy kiszáradjon a fölösleges pára.
A jelenleg is még az ISS-en dolgozó Scott Kelly orosz társával együtt egy évet tölt el az űrállomáson. (Kép: NASA)
Kelly gyors és szakszerű gondoskodásának köszönhetően a virágok január 12-ére rendbe jöttek, majd a következő hét elején kinyílt az űr-rézvirág. A virág társait elpusztító penészgombából Kelly mintát vett, amelyet a SpaceX Dragon teherűrhajója a későbbiekben visszahoz a Földre, hogy a kutatók laboratóriumukban megvizsgálhassák, pontosan milyen gomba támadta meg a virágokat.
Bár társait tönkretette a penészgomba, ez az egy cinnia kivirított a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén. (Kép: Scott Kelly / NASA / Twitter)
A Veggie kísérlet 2014 márciusa óta folyik, legfontosabb célja azoknak a módszereknek a kimunkálása, amelyekkel a majdani hosszú távú űrrepülések résztvevői saját fogyasztásukra növényeket tudnak termeszteni. Az első salátatermést leküldték a Földre, ahol megvizsgálták, nem tartalmaz-e az egészségre ártalmas anyagokat. A megnyugtató eredmények ismeretében a második betakarítás hozamát már elfogyaszthatták az űrhajósok. A cinniákat viszont nem kell megenniük, a virágokkal azért kísérleteztek, hogy előkészítsék a Veg–05 kísérletet, amelyben 2018-ban paradicsomot akarnak termeszteni az ISS-en. Előbb azonban kötözősaláta és kínai káposzta termesztésével is megpróbálkoznak.
A NASA két űrhajósa, Kjell Lindgren (balra) és Scott Kelly megkóstolják a Veg–01 kísérletben tavaly augusztusban termesztett salátát. (Kép: NASA) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Termőtalaj a kisbolygókról
„Zöldségeskert” az űrállomásra
Zöldségtermelés a világűrben és a Földön
Pettit napraforgója
Kozmikus rózsaillat
Hogyan menekült meg a gombabetegségtől az űrvirág? (Space.com)
Az első űrvirágok (Space.com)
Űrvirág az ISS-en (Discovery News)
Friss zöldség az ISS-en a Veggie segítségével (NASA)
A legújabb űrvirág kertészszemmel (hobbikert.hu)