24 nap után elhagyta a Nemzetközi Űrállomást és sikeresen landolt a Csendes-óceánban a SpaceX teherűrhajójának visszatérő egysége.
A Dragonban összesen közel 2,5 tonna rakományt helyeztek el. Ezeknek egy része (mintegy 1,6 tonna) a hermetizált visszatérő kapszulába került: az űrhajósoktól levett vér- és vizeletminták, egyéb kísérleti anyagok, alkatrészek. Jelenleg egyedül a SpaceX Dragon teherűrhajóival lehet a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) nagyobb tömeget épségben visszajuttatni a Földre. (A másik visszatérésre alkalmas űrhajótípus az embereket szállító orosz Szojuz.) Így válhat lehetővé a kísérleti mintákat laboratóriumi körülmények között is megvizsgálni. A minták közt 40 (immár örökre elaltatott) kísérleti egér utazik vissza, ezek ugyanezzel az űreszközzel jutotta fel a múlt hónapban az ISS-re. A rakomány másik része – olyan kísérleti berendezések, amelyekre már nem volt szükség az űrállomás fedélzetén – a teherűrhajónak abban a részében kapott helyet, amely a sűrű légkörbe lépést követően megsemmisült.
Az ISS robotkarja ma (március 19-én) magyar idő szerint 10:11-kor engedte útjára a Harmony modulon levő dokkolóhelyről előzőleg leválasztott teherűrhajót. (Kép: NASA TV)
A Dragon CRS-10 jelű repülése pár perccel 16 óra előtt ért véget, amikor a visszatérő egység hővédő pajzsos és ejtőernyős fékezés után leereszkedett a Csendes-óceán vizébe, nem messze az Egyesült Államok nyugati partjaitól. A kapszulát hajóra emelik és a kaliforniai Long Beach kikötőjébe szállítják. Ott a SpaceX haladéktalanul átadja a megrendelőnek, a NASA-nak a rakomány kritikus elemeit, amelyeket a kísérletekben illetékes kutatócsoportok kapnak meg.
A most véget ért küldetés volt a tizedik az ISS-hez a SpaceX teherűrhajóival. Közülük egy volt sikertelen (CRS-7), miután a 2015. júniusi start során a Falcon-9 hordozórakéta felrobbant. A Dragon CRS-10 február 19-én indult a NASA floridai Kennedy Űrközpontjának 39A jelű startállásából és 23-án érkezett meg az űrállomáshoz. A felfelé vezető úton a hermetizált raktérben 1530 kg hasznos terhet vitt magával. További alkatrészek a külső rakodótérben kaptak helyet. Ezeket a kutatóplatformokat később az ISS robotkarjával mozgatták a helyükre, az űrállomás külső részére, ahol már megkezdték beüzemelésüket. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Dragon CRS-10
A Dragon CRS-10 visszatérése (Spaceflight Now)