Közel négy héttel a megérkezése után elhagyta a Nemzetközi Űrállomást (ISS) és visszatért a Földre a SpaceX teherűrhajója.
Az amerikai magánvállalat a NASA megbízásából bonyolítja a teherforgalmat az ISS-re. A Dragon jelenleg az egyetlen teherűrhajó-típus, amely képes kísérleti mintákat, berendezéseket, alkatrészeket visszahozni az űrállomásról. A Dragon CRS-13-as jelzésű példánya december 15-én startolt Floridából a SpaceX Falcon-9 hordozórakétájával. Két nappal később fogták be robotkarral és csatlakoztatták az ISS-hez. Az azóta eltelt idő alatt az űrhajósok áthelyezék a mintegy 2,2 tonna tömegű – részben a hermetizált kabinban, részben a Dragon külső raktérben felszállított – rakományt, majd megtöltötték az űrjárművet a visszaútra szánt dolgokkal. Ennek össztömege kb. 1,8 tonna.
A Dragon CRS-13 elhagyja az ISS-t. (Kép: NASA TV)
A visszatérő kapszula január 13-án, magyar idő szerint délután fél 5 után érkezett a Csendes-óceán vizébe, a kaliforniai partokhoz közel. Ott hajóra emelték és a Los Angeleshez közeli Long Beach kikötőjébe szállították. A sürgős rakományt (kísérleti mintákat) azonnal átadták a NASA-nak, a kipakolás többi részét a SpaceX texasi McGregorban levő bázisán intézik. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Dragon CRS-13
A Dragon CRS-13 visszaérkezéséről (Spaceflight Now)