Az Antares rakéta időjárási okokból szerdáról péntekre, majd szombatra halasztott startjával új teherszállítmány tart a Nemzetközi Űrállomás felé.
Az Antares rakéta indításra várva a Wallops-szigeten, a Mid-Atlantic Regional Spaceport (MARS) 0A jelű startállásában. (Kép: NASA / Joel Kowsky)
A starttal az a furcsa helyzet állt elő, hogy egymás utáni napokon két különböző teherűrhajó is indult az ISS-hez, a Föld két távoli pontjáról. A kazahsztáni Bajkonurból ugyanis 16-án, 19:14-kor emelkedett a magasba az orosz Progressz MSZ-10 (71P) teherűrhajó. Még sosem fordult elő az űrállomás történetében, hogy ennyire szoros egymásutánban érkezzenek teherszállítmányok. Eközben a személyzet létszáma jelenleg csak 3 fő, így az űrhajósok megdolgoznak majd az érkező szállítmányokkal. Ahogy a Progressz, úgy a Cygnus is a startját követően 2 nappal érkezik az ISS-hez.
Ami a Cygnus (S.S. John Young) rakományát illeti, annak teljes tömege 3273 kg. Ellátmányt és kísérleti eszközöket visz fel, köztük egy műanyag-újrahasznosító berendezést és egy 3D nyomtatót is. A Cygnus számára ez a 11. indítás, beleértve a 2013-as tesztrepülést és a 2014-ben start közben felrobbant teherűrhajót is.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A starthely a szokásos volt, a korábban Orbital ATK, most Northrop Grumman Innovation Systems néven futó cég hordozórakétája az Egyesült Államok atlanti partjai közelében fekvő Wallops-szigetről indította az Antarest. A rakéta tetején helyet kapott Cygnus teherűrhajó jelölése (Cygnus NG-10) is tükrözi a vállalatfelvásárlást, hiszen ez a repülés korábban a CRS OA-10E jelzéssel szerepelt – itt a CRS a Commercial Resupply Services rövidítése, vagyis a NASA-val kötött kereskedelmi teherszállítási szerződére utal. Az E betű (extension) pedig arra, hogy mivel a régebbi Cygnus repülésekkel már teljesült az eredeti alapszerződés, ez a rakomány már „ráadás”. A Cygnus teherűrhajó végül november 17-én, magyar idő szerint 10:01-kor indult el a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS).
Bevásárolt a Northrop Grumman
Új teherűrhajó: Cygnus OA-9E
Cygnus OA-8E: teherűrhajó az űrállomásra
Progressz MSZ-10
A Cygnus NG-10 startjáról (Spaceflight Now)