2001-ben a NASA két űrhajósa, James Voss és Susan Helms végezte a leghosszabb ideig tartó munkát a nyílt világűrben, űrsétájuk pár perc híján 9 órán át tartott. Ki nyerte harmadik ajándékkönyvünket?
Most jelent meg a Babilon Kiadó gondozásában, az elsősorban gyerekeknek – de nem csak nekik – szóló, népszerű Mi MICSODA sorozatban a Nemzetközi Űrállomás című kötet. Az olvasók 96 oldalon, sok érdekes információ, színes kép és magyarázó ábra segítségével megismerkedhetnek az űrrepülés alapjaival, történetével, az űrhajókkal és űrállomásokkal, és közülük is elsősorban az 1998-ban építeni kezdett, és várhatóan legalább még 2024-ig működő Nemzetközi Űrállomással (ISS). Megtudhatják azt is, hogyan élnek és mivel foglalkoznak az űrhajósok az ISS fedélzetén, milyen kísérleteket és megfigyeléseket végeznek.
Az ajándékkönyvekért folyó verseny harmadik fordulójában arra a kérdésre vártuk a választ olvasóinktól, hogy pontosan melyik napon és kik hajtották végre az űrrepülés történetének eddigi leghosszabb, 8 óra 56 percig tartó űrsétáját. A dátum meglehetősen régi, 2001. március 11., a résztvevők pedig James Voss és Susan Helms amerikai űrhajósok voltak. (Ha valaki március 10-ét írt, természetesen azt is elfogadtuk, hiszen nem kötöttök ki, melyik időzónát használják.) Voss és Helms a Discovery űrrepülőgép STS-102 jelzésű útján a hét főből álló személyzet tagjai voltak. Az STS-102 két fontos feladata közül az egyik az ISS legelső személyzetének hazahozatala, a váltás feljuttatása volt. Másrészt ekkor repült először a Leonardo többcélú szállítómodul (Multi-Purpose Logistics Module). Magyar szempontból pedig azért lehet emlékezetes az STS-102, mert az űrrepülőgép ekkor vitte magával az ISS fedélzetére a hazánkban fejlesztett Pille sugárdózismérő rendszert.
A Leonardo modul az ISS-hez csatlakozott űrrepülőgép rakterében, a 2001-es első látogatása alkalmával. Ez után a repülés után még hat alkalommal szállították fel és le, mígnem 2011-ben állandó űrállomásmodul vált belőle, PMM (Permanent Multipurpose Module) néven. (Kép: NASA)
Köszönjük olvasóink aktivitását! A beküldött megfejtések száma most már 40 körül volt, s közülük csak egy-két válasz volt téves. A teljes és hibátlan választ beküldők neve bekerült egy képzeletbeli sorsolási kalapba. Végül a szerencse Száraz Istvánnak kedvezett, aki a Babilon Kiadó ajándékát, a Nemzetközi Űrállomás című könyv egy példányát nyerte. Vele hamarosan felvesszük a kapcsolatot, hogy a kiadó el tudja juttatni hozzá a nyereményét.
A Babilon Kiadó szívességéből még két héten át egy-egy hasonló ajándékkönyvet tudunk kisorsolni az Űrvilág olvasói között. Ráadásul a kiadó felajánlott egy főnyereményt is azok számára, akik hétről hétre a legaktívabbak a játék minden fordulójában. Ez egy az ismeretterjesztő kiadványaikból összeállított könyvcsomag lesz, amelyet azok között sorsolunk majd ki a rejtvénysorozat lezártát követően, akik a legtöbb helyes választ adták a kérdéseinkre. Így aki most nem nyert, az se adja fel a reményt. A jövő hét elején indul a következő rejtvényforduló!
Manfred Baur: Nemzetközi Űrállomás. Fordította: Rónaszegi Éva. 96 oldal, Babilon Kiadó, Budapest, 2020. A kötet megvásárolható a könyvesboltokban. Közvetlenül a kiadó webáruházában kedvezményes (3896 Ft-os) áron juthatnak hozzá.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Nemzetközi Űrállomásról – nem csak gyerekeknek
REJTVÉNY: Űrhajós osztálytárs
MEGFEJTÉS: Űrhajós osztálytárs
REJTVÉNY: Névadó
MEGFEJTÉS: Névadó
REJTVÉNY: Űrsétarekord
A leghosszabb űrséták listája (Wikipedia)
Tessloff Babilon Kiadó