Ami az elmúlt évtizedben az egyetlen lehetőség volt, ma B-terv, a NASA mégis élni kíván a lehetőséggel.
A Szojuz következő, az ISS-re űrhajósokat szállító MSZ–18 küldetéséről van szó, amelynek bajkonuri startját április 9-re tervezik. A NASA azért döntött az orosz űrhajó igénybevétele mellett, mert el akarják kerülni, hogy a SpaceX következő Crew Dragon űrhajója startjának esetleges késése miatt akár csak átmenetileg is amerikai űrhajós nélkül maradjon az űrállomás. A Crew Dragon a jelenlegi tervek szerint április 20-án indulna.
A küldetés orosz parancsnoka két korábbi űrrepülés veteránja, Oleg Novickij lesz. Az eddigi tervek szerint a legénység két tagja két orosz újonc, Pjotr Dubrov és Szergej Korszakov lenne, legalábbis ők készülnek a repülésre. A NASA február 9-i bejelentése szerint azonban tartalékmegoldásként legalább egy helyet szeretnének biztosítani egy amerikainak a Szojuz fedélzetén. Ez azonban csak a szándék bejelentésének tekinthető, a TASSZ közleménye szerint várják, hogy formálisan is szerződést kössenek az amerikai űrhajós számára a hely megvásárlásáról vagy cserealapon történő biztosításáról. A legújabb hírek szerint az ügylet lebonyolításában az Axiom lehet a közreműködő kereskedelmi partner.
Az máris látszik, hogy az április és a május mozgalmas hónapok lesznek az ISS-en dolgozó személyzet számára. Novickij és két társa (bárkik is legyenek végül a Szojuz utasai) az április 9-i start után röviddel érkeznek meg az ISS-re, ahol egy hét alatt végrehajtják az átadás-átvételt a tavaly októberben érkezett Szojuz-űrhajósokkal (Szojuz MSZ–17, Szergej Rizsikov, Szergej Kugy-Szvercskov és Kate Rubins), akik április 17-én érkeznek vissza a Földre.
A Szojuz MSZ–17 űrhajó háromfős legénységével 2020. október 14-én kapcsolódott a Nemzetközi Űrállomáshoz. (Kép: NASA)
Az ISS jelenleg dolgozó személyzetének további négy tagja a Crew Dragon Resilience repülésével érkezett az ISS-re, őket váltja le SpaceX Crew–2 űrhajójának ugyancsak négyfős személyzete. Ennek az űrhajónak az indítását tervezik április 20-ára. Ha a start nem csúszik, akkor a Crew–1 személyzet Mike Hopkins parancsnok vezetésével május 1-je körül indulhat vissza a Földre, ahol Florida partjai közelében a tengerre érkeznek. A Crew–2 start esetleges csúszásának egyelőre nincs jele, de ezt kizárni soha nem lehet. Az idő nem (nagyon) szorít, mert a Crew Dragon jelenleg az ISS-hez kapcsolt példányának héthónapos szavatossági ideje június közepén telik le, tehát addig kell a mostani legénységnek visszatérnie.
A Crew–2 személyzet parancsnoka a NASA űrhajósa, Shane Kimbrough lesz, pilótája Megan McArthur, továbbá velük utazik a japán Akihiko Hoside és az ESA francia űrhajósa, Thomas Pesquet, aki második féléves küldetését kezdheti meg az ISS fedélzetén.
Mint ismert, a NASA a SpaceX mellett a Boeinggel is szerződést kötött az ISS-t kiszolgáló, személyszállító űrhajók, a Crew Dragon, illetve a Starliner fejlesztésére, annak az áldatlan állapotnak a kiváltására, hogy az amerikai űrhajósok csak Szojuzzal juthattak el az ISS-re. A Crew Dragonal ellentétben a Starliner azonban még nem repült űrhajósokkal. A 2019. decemberi sikertelen („részben sikeres”) próbarepülés után a Boeing április elejére tervezi a Starliner következő, ugyancsak űrhajósok nélküli tesztrepülését. Ha ez sikeres lesz, akkor a Starliner szeptember környékén szállíthat először űrhajósokat, majd megkezdheti az ISS rendszeres kiszolgálását.
A mostani jegyvásárlás illeszkedik abba a tervbe, amelyet a NASA illetékesei már korábban is hangsúlyoztak, miszerint szeretnék, ha a jövőben továbbra is repülhetnének amerikai űrhajósok Szojuzokon, cserébe az orosz űrhajósoknak helyeket ajánlanak fel az amerikai űrhajókon, így kölcsönösen megismerhetik egymás űrhajóit. Ennek szellemében elmondták, hogy az esetleges áprilisi repülésért cserébe a Crew Dragonon vagy a Starlineren ajánlanának fel helyet egy orosz űrhajósnak. Mint Kathy Lueders, a NASA emberes űrrepülési igazgatóságának vezetője elmondta, már tavaly novemberben elkészült az oroszokkal kötendő, a kölcsönösségről szóló megállapodás tervezete. Ennek megfelelően az őszre tervezett Crew–3 repülésen egy helyet fenn is tartanak egy orosz űrhajós számára, míg a személyzet másik három tagját már megnevezték. A megállapodás azt is lehetővé tenné, hogy bármely fél harmadik partner űrhajósát is felvihesse az ISS-re. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az Axiom űrturistái
Maurer első repülése
Crew-1
Starliner: még több probléma
A NASA egy űrhajósát küldené áprilisban Szojuzzal az ISS-re (Spaceflight Now)