A Northrop Grumman Cygnus NG-18 teherűrhajójának napelemeit csak félig sikerült kinyitni, de azért így is megoldják a csatlakozást a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS).
A teherűrhajók megérkezésének általában nem szoktunk külön cikket szentelni, hiszen rutinműveletről van szó – már amennyiben az űrrepülésben lehet egyáltalán rutinműveletekről beszélni. Most azért teszünk kivételt, mert a két nappal ezelőtt indított Cygnus NG-18 teherűrhajó két kör alakú napelemtáblája közül az egyiket nem sikerült kibontani a Föld körüli pálya elérése után. A számítások szerencsére azt mutatták, hogy a rendelkezésre álló csökkentett elektromos teljesítmény még így is elegendő az elsődleges feladatnak, a rakomány ISS-re való kézbesítésének a végrehajtására. Az anomália vizsgálata után a NASA szakemberei úgy döntöttek, hogy folytatják a küldetést és a Cygnus kapcsolódhat az űrállomáshoz.
A Cygnus teherűrhajó (S.S. Sally Ride) a robotkaros befogása előtt, az ISS-től 30 m-re. Korábban csak a felső napelemtáblát sikerült teljesen kinyitni. (Kép: NASA TV)
A teherűrhajó befogására Nicole Mann amerikai űrhajós irányításával az ISS kanadai robotkarja segítségével kerítettek sort. Az elkapás november 9-én magyar idő szerint 11:20-kor történt. Utána a teherűrhajót a Unity amerikai űrállomásmodul Föld felé néző oldalán található dokkolóhelyhez mozgatják, a földi irányítók közreműködésével.
Az elkapás pillanata az Indiai-óceán fölött repülve. (Kép: NASA TV)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Cygnus NG-18
Beragadt napelemek
A Cygnus NG-18 teherűrhajó megérkezése (Spaceflight Now)