A Jupitert csütörtökön néhány pillanatra eltakarja a Nemzetközi Űrállomás. A jelenség hazánkból sajnos nem lesz megfigyelhető.
A jelenségre helyi idő szerint csütörtökön, du. 9 óra 30 EDT-kor (Eastern Daylight Time, Közép-Európai Idő szerint pénteken, hajnali fél ötkor) kerül sor. A Namzetközi Űrállomás egyre közelebb kerül az éjszakai égbolt Hold és Vénusz utáni legfényesebb objektumához, a Jupiterhez. S ekkor egyszerűen áthalad előtte.
A Jupiter előtti ISS-átvonulás Alabama, Georgia államokból, valamint Észak-Karolina, Tennessee, Washington, Nyugat-Virginia, Pennsylvania egyes részeiről, továbbá New England államaiból lesz megfigyelhető, legalábbis derült idő esetén. Máshonnan ezért nem látszik majd, hiszen a Jupiter a 400 km magasan keringő űrállomásnál jóval távolabb, 753 millió km-re lesz ekkor a Föld felszínétől. A láthatósági sáv mindössze 80 méter széles lesz, ami igazi kihívást jelenthet a Jupiter-fedéseinek megszállott megfigyelőinek, már ha vannak ilyenek egyáltalán.
A Nemzetközi Űrállomás Jupiter előtti elhaladásának nincs tudományos jelentősége, a csillagász számára legfeljebb érdekes történelmi analógiák jutnak az eszébe. A középkorban ha két fényes égitest (jelen esetben az egyik mesterséges) egymáshoz látszólag közel került, akkor az a hiedelem szerint valami fontos beköszöntét jelentette. S míg az üstökösök legtöbbször rosszra, háborúra vagy az uralkodó halálára (egyszersmind új királyra – értelmezés kérdése) utalt, addig a bolygóegyüttállások (műholdak hiányában csak a bolygókról beszélhetünk, esetleg a Holdról) legtöbbször pozitív jövőre utaltak (pl. új király születésére.)
A világ neves csillagászai (köztük Teres Ágoston vatikáni magyar csillagász) számításaik szerint úgy gondolják például, hogy az Újszövetség szerinti „Betlehemi csillag”, ami Jézus születéséről adott hírt, a Jupiter és a Szaturnusz egymáshoz közeli, csak több évezredenként megismétlődő, háromszori együttállása lehetett. Ennek időpontja a számítások szerint ie. 7. szeptember 15-én volt. Jézus „Krisztus születése előtti” születését történészek is elfogadják, a mai időszámítás kezdetét meghatározó Dionysius Exiguus római apát 7-8 évet tévedhetett.
Azért az ISS átvonulása miatt új Messiás születése sem várható, a különleges égi eseményt érdemes megtekintenie annak a néhány érdeklődőnek, aki ebben a 80 méteres sávban fog tartózkodni csütörtökön.
A fenti képen a Nemzetközi Űrállomás látható. Az ISS ilyennek látszik a Földről, távcsőben. Mivel a jelenség tőlünk nem látható, a hazai áthaladásra váróknak ki kell várnunk június 8-át, amikor a Vénusz halad el a Nap előtt.