Nemrég múlt öt éve, hogy állandó jelleggel lakottá vált a Nemzetközi Űrállomás (ISS).
A kezdeti idők óta az ISS lakott térfogata egy „garzonlakásból” egy kényelmes, három hálószobás lakosztály nagyságúra fejlődött. Az űrállomásnak – különösen a tervezés és az építés elején – világpolitikai jelentősége is volt, hiszen bizonyította a sikeres együttműködés lehetőségét. (A programot megalapozó nemzetközi szerződést 1998-ban írták alá.) Az ISS a súlytalanságban végzett kísérletek egyedülálló laboratóriuma, és a hosszú távú emberes űrrepülések kipróbálásának helyszíne. A technológiai, orvosbiológiai, sugárvédelmi kísérletek hosszú sora mellett az űrhajósok több mint 177 ezer fényképet készítettek a Földről, és oktatási programokban is részt vettek. Az elmúlt 5 év alatt 10 országból összesen 97 látogató fordult meg rövidebb-hosszabb ideig a „lakásban”. Közülük 29 volt az állandó legénységek tagja; csak egyikük – az orosz Szergej Krikaljov – lakott kétszer is ott hosszabb ideig (az első és a tizenegyedik csapat tagjaként).
Az ISS az űrhajósok számára nem csak munkahely, de lakás is, számos „kényelmi” funkcióval: van edzőterem, de lehet zenélni is, és mód van a jeles napok megünneplésére, ünnepi ételek fogyasztására.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az ISS elsősorban az amerikai, orosz, európai, japán és kanadai űrügynökségek közös „vállalkozása”. Összesen 16 ország vesz részt a programban. Az első állandó legénység 5 évvel ezelőtt, 2000. november 2-án érkezett az ISS fedélzetére. (A képen balról jobbra Jurij Gidzenko, William Shepherd és Szergej Krikaljov látható.) Az azóta eltelt több 1800 nap során folyamatosan voltak lakók az űrállomáson. Jelenleg a tizenkettedik legénység, az amerikai William McArthur parancsnok és az orosz Valerij Tokarjev fedélzeti mérnök dolgozik ott. Ők október 3-án kezdték féléves munkájukat.
A Columbia űrrepülőgép 2003-as balesete következtében az állandó személyzetek most csupán kétszemélyesek, és Szojuz űrhajókkal közlekednek. Az utánpótlást a szintén orosz Progressz teherűrhajók szállítják. A korlátozott lehetőségek egyben az erőforrásokkal való takarékosságra, a hatékonyság növelére és a javítási technikák tökéletesítésére szorítanak.
Földet ért a Szojuz TMA-6 űrhajó
Sikeres dokkolás!
A Discovery az űrállomásnál
Az ESA megemlékezése az 5 éves ISS-évfordulóról
A NASA megemlékezése az 5 éves ISS-évfordulóról
A SpaceflightNow összefoglalója az 5 éves ISS-évfordulóról