Idén is teljes gőzzel épül tovább a Nemzetközi Űrállomás, és elindul az európai Jules Verne teherűrhajó.
Az amerikai űrrepülőgépeknek feszített menetrendet kell teljesíteniük ahhoz, hogy a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fejlesztése a tervek szerint haladjon. Az alább közölt időpontok természetesen nem csak az időjárástól, a műszaki problémáktól, de az előző küldetések sikerétől függően is változhatnak.
Március 9-én indul az Atlantis (STS-117), június 28-án az Endeavour (STS-118). Folytatják az ISS szerkezeti elemeinek bővítését. Szeptember 7-én megint az Atlantis repül (STS-120), ezúttal a Node-2 jelű modullal. A Discovery október 17-i útján (STS-122) juttatják fel az ISS-re az európai Columbus kutatómodult, amely már egy ideje Floridában vár a sorára. A 2007-re tervezett ötödik útra az Endeavour készül (STS-123). Ekkor, december 6-án kerül fel a japán Kibo kutatómodul egyik darabja.
Az ISS ellátását elsősorban – hagyományosan – orosz teherűrhajókkal végzik. A Progressz M-59-től M-62-ig terjedő jelölésű űrhajók 2007-ben négyszer indulnak útra utánpótlással (január 16., május 12., szeptember 3. és november 15.). A tervek szerint június 18-án bocsátják fel az ESA első automatikus teherűrhajóját (ATV-1), amely a Jules Verne nevet kapta. A startra Francia Guyanából Ariane-5 rakétával kerül sor.
Kozmonautákat szállító orosz Szojuz űrhajók március 9-én (Szojuz TMA-10) és október 6-án (Szojuz TMA-11) repülnek. Az első utazás külön nevezetessége, hogy „űrturistaként” részt vesz rajta a magyar származású Charles Simonyi.
Kapcsolódó cikkek:
Mi várható 2007-ben? (1. rész)
Dokkolt a Discovery - a jövő küldetései
A Columbus Floridába érkezett
A Jules Verne tesztelése
Charles Simonyi űrutazás-honlapja
Kapcsolódó linkek:
Űrnaptár (JPL Space Calendar)