Pénteken az ESA belga űrhajósa, Frank De Winne átvette a parancsnokságot a Nemzetközi Űrállomáson. Ma visszatért a Szojuz TMA-14.
De Winne az űrállomás történetében az első európai űrutas, akire ilyen szerepet osztottak. Eddig csak amerikaiak és oroszok látták el a parancsnoki feladatokat.
Frank De Winne, még mint a 20. legénység tagja, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén, a japán Kibo modul egyik ablaka előtt. Most már ő a 21. számú állandó személyzet vezetője. (Kép: ESA / NASA)
Az előző parancsnok, az orosz Gennagyij Padalka bő hat hónap (pontosan 199 nap) után visszatért a Földre. A Szojuz TMA-14 űrhajó magyar idő szerint vasárnap (október 11-én) kora hajnalban vált le az űrállomásról és nem sokkal később, 6:32-kor landolt Kazahsztánban, Arkalik városától északkeletre. A kozmonautával együtt utazott vissza az amerikai Michael Barratt, valamint – 11 napig tartó fizetett űrutazása végeztével – a kanadai Guy Laliberté.
Az egykori cirkuszi artista, ma tehetős vállalkozó Laliberté a földi ivóvízzel kapcsolatos gondokra, a vízkészletek védelmének fontosságára igyekezett ráirányítani a közfigyelmet űrutazása alkalmával. E nemes vállalkozás egy globális méretű műsorban csúcsosodott ki: pénteken Laliberté űrbéli előadásához kapcsolódóan a világ 14 városban táncoltak, énekeltek, szavaltak a vízről. Az űrturista, aki a több mint 35 millió dollárt fizetett az útért a szervező amerikai Space Adventures cégnek, úgy nyilatkozott, hogy az út az utolsó fillérig megérte az árát.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Fizikaóra az űrállomásról
Magyar kísérletsorozat az Űrállomáson
Úton az űrbohóc
Dokkolt a Szojuz TMA-14
De Winne az első európai ISS-parancsnok (ESA)
A Szojuz TMA-14 leszállása (Spaceflight Now)