Az űrállomáson történő virtuális barangolás során mindenki ellenőrizheti, hogy mi a helyzet a kozmikus sugárzás dózisával az európai Columbus kutatómodulban.
A Német Repülési és Űrkutatási Központ (DLR) és a ThinkSpace Consulting jóvoltából most már virtuálisan, a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) barangolva nézegethetjük a DOSIS-3D (közte az MTA Energiatudományi Kutatóközpont Űrdozimetriai Kutatócsoport) dózismérőinek mérési adatait.
A virtuális túra kezdőoldalán elindulva, sárga színnel megjelölve láthatók a passzív detektorok. Az egérrel a detektorra kattintva megjelennek annak mérési adatai is.
A Nemzetközi Űrállomás dózisviszonyainak feltérképezésére irányuló DOSIS, illetve DOSIS-3D kísérletsorozatban az Európai Űrügynökség (ESA) felhívására a DLR vezetésével az MTA EK Űrdozimetriai Kutatócsoportja 2009 óta vesz részt. A DLR jóvoltából immáron mindenki számára elérhetővé váltak a dozimetriai adatok, melyeket a kutatás során az ISS Columbus moduljának különböző pontjain passzív doziméterekkel regisztrálnak. Ezt kiegészítve a DLR és a Kieli Egyetem aktív dózismérője a modul egy adott pontjáról folyamatos, online adatokat szolgáltat. Az űrállomás interaktív bejárása közben tájékozódhatunk a dózisviszonyokról.
(Forrás: MTA EK Űrdozimetriai Kutatócsoport)
Strádi Andrea Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
DOSIS-3D
Tizenkét év – harminc bevetés az űrben
Tizenkét év – harminc bevetés az űrben (2. rész)
Le és fel: magyar dózismérő detektorok az ISS-en
DOSIS-3D interaktív adatmegjelenítés (ThinkSpace Consulting)