Ezek szerint nem lesz szükség a Nemzetközi Űrállomás (ISS) evakuálására, a személyzetváltást időben megoldhatják.
Korábban felmerült, hogy ha november végéig nem sikerül újabb három űrhajóst küldeni az ISS-re, akkor – mivel a fent dolgozó személyzetnek addigra haza kell térnie – egy darabig ember nélkül, földi távirányítással keringene a Föld körül az űrállomás. A gondot az okozta, hogy augusztus 24-én a Progressz M-12M (44P) teherűrhajó a start során megsemmisült, a Szojuz-U hordozórakéta harmadik fokozatának hibájából. Mivel az embereket szállító orosz Szojuz űrhajókat is nagyrészt azonos felépítésű rakéta (Szojuz-FG) állítja pályára, a vizsgálatok idejére biztonsági okokból el kellett halasztani a további startokat.
Miután sikerült megtalálni a rakétahiba okát (egy eldugult üzemanyagvezetéket), az Orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkoszmosz) most 2011. november 12-re kijelölte a Szojuz TMA-22 űrhajó új indítási időpontját. Ezt a startot meg fogja előzni legalább egy ember nélküli repülés, méghozzá a következő Progressz teherűrhajóé, október 30-án. Ha minden simán megy, csak akkor készülhet az ISS-re az orosz Anton Skaplerov, Anatolij Ivanyisin és az amerikai Dan Burbank. Az ő indulásukat az eredetileg tervezett szeptember 22-ről halasztották el.
A Szojuz TMA-22 előkészületei a bajkonuri szerelőcsarnokban. (Kép: Enyergija)
Az átszabott menetrend szerint Andrej Boriszenko, Alekszandr Szamokutyajev és Ronald Garan most csütörtökön érkezik vissza a Földre az ISS-ről, a Szojuz TMA-21 űrhajó leszálló kabinjában. További három űrhajós (Mike Fossum, Szergej Volkov és Szatosi Furukava) november közepéig még maradhat. Az űrállomás személyzete majd csak december végén egészülhet ki újra 6 fősre, amikor egy következő Szojuz űrhajó érkezhet.
Korábban szó volt róla, hogy egy Szojuz 2-1a jelzésű rakétával október elején 6 Globalstar mobil távközlési hold is indulhat, újabb ember nélküli alkalmat kínálva a harmadik fokozat kipróbálásához. Bár az orosz illetékesek szerették volna meggyőzni az amerikai megrendelőt, hogy tartsák az eredetileg tervezett menetrendet, a Globalstar mégis inkább a szigorúbb minőségellenőrzést választotta, ami az új műholdak pályára állítását kicsit késlelteti. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
GYORSHÍR: Megsemmisült Progressz
A Progressz-baleset hatása
Szojuz TMA-22: elhalasztva
Egyszeri gyártási hiba volt a Szojuz-kudarc oka
Idén 18 Globalstar műhold indulhat
Hat új Globalstar műhold indult
November 12-én indulhat a Szojuz TMA-22 (Spaceflight Now)