Sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomásnál (ISS) az új orosz egység.
A Nauka kutató- és lakómodul július 21-én startolt Bajkonurból egy Proton-M rakétával. Rendben elérte a pályáját, de nem sokkal később gondokról érkeztek szórványos jelentések. A hajtóműrendszerrel és a Kursz dokkolórendszerrel is akadtak problémák. Végül ha hosszabb ideig is tartott, de az orosz szakembereknek több manőverrel sikerült megemelniük a Nauka pályáját és megközelíteni vele a kb. 400 km-es magasságban keringő ISS-t.
Minden jó, ha jó a vége: a Nauka modul érkezése az ISS-hez. (Kép: Roszkoszmosz / Oleg Novickij)
A 20,2 tonnás Nauka hosszú ideje – egy évtizede – az első jelentős új állandó modul az űrállomásnál. (Ha az orosz szegmenst nézzük, akkor ez az idő inkább két évtizedes.) Érkezése előtt helyet is kellett csinálni neki, ezért 26-án egy Progressz teherűrhajó magával vitte az addig a Zvezda modul alsó (Föld felé néző) részéhez csatlakozó orosz Pirsz modult. Ketten együtt néhány órával később megsemmisültek a légkörben. Ezen a helyen csatlakozott ma a Nauka, magyar idő szerint 15:29-kor. A művelet nem automatikusan, hanem az ISS-en tartózkodó orosz űrhajósok, Oleg Novickij és Pjotr Dubrov felügyelete mellett zajlott. Ők hamarosan – a szükséges ellenőrzések után – kinyitják az átjárót és a személyzet nevében birtokba veszik a frissen érkezett modult.
(Kép: Roszkoszmosz / Oleg Novickij)
A Nauka modul teljes üzembe helyezéséhez a tervek szerint nem kevesebb mint 11 űrsátára is szükség lesz, ezek sorozata szeptemberben kezdődhet. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Úton a Nauka modul
Gondban a Nauka?
Friss hírek a Naukáról
Ég veled, Pirsz!
Nauka
A Nauka modul érkezéséről és dokkolásáról (Spaceflight Now)