Nem a rakétatechnikát és az űrrepülést megalapozó orosz tudósról, hanem a róla elnevezett Szojuz MSZ-22 űrhajóról van szó.
Ez az az orosz űrhajó, amellyel december közepén addig példátlan – később egy Progressz teherűrhajóval azonban kísértetiesen hasonló – esemény történt: a hűtőrendszere kilyukadt, a hűtőanyag pedig a világűrbe távozott. A Roszkoszmosz akkori vizsgálatai szerint egy mikrometeoroid-becsapódás okozhatta a problémát. Úgy ítélték meg, hogy a Szojuz MSZ-22-vel a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) szeptemberben feljutott űrhajósok – az orosz Szergej Prokopjev és Dmitrij Petyelin, valamint amerikai társuk, Frank Rubio – biztonságos visszatérése nem garantálható a megsérült űrhajóval. Így előrehozták a következő Szojuz, az MSZ-23 jelzésű űrhajó startját, s azt az előzetesen kijelölt háromfős személyzet helyett üresen küldték fel, az MSZ-22 leváltására.
A csereűrhajó február végén rendben dokkolt az ISS-hez. Most eljött az ideje, hogy a Szojuz MSZ-22-t – értelemszerűen emberek nélkül, automata üzemmódban – lehozzák. Egyebekben minden úgy zajlott, mintha az űrhajósok is a fedélzeten lettek volna. Hogy azért ne térjen vissza teljesen üresen, a kabinba 218 kg tömegben olyan hasznos terhet – kísérleti mintákat, az ISS felszerelési tárgyait – helyeztek el, amely így visszajuthatott a Földre. A Szojuz MSZ-22 március 28-án magyar idő szerint 11:52-kor hagyta el az űrállomást, a landolás Kazahsztánban 13:42-kor történt.
A Szojuz MSZ-22 kabinja visszatért, ezúttal azonban nem kellett az űrhajósokat kisegíteni belőle. Prokopjev, Petyelin és Rubio küldetése az eredeti tervekhez képest mintegy fél évvel meghosszabbodik az ISS-en. (Kép: Roszkoszmosz)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Úton az üres Szojuz
Helyettesítő Szojuz indul
Valami spriccelt a Szojuzból
Külső behatás
Progressz MSZ-21: távozott
Egy Progressz dokkolt, a másikkal baj van
A Szojuz MSZ-22 személyzet nélküli visszatérése (nasaspaceflight.com)