Eddig egyetlen ország volt, melynek első űrhajósa nem férfi, hanem nő volt. Ez az ország Nagy-Britannia, a hölgyet pedig Helen Sharmannek hívták.
Az 1963-ban született Helen Sharman vegyész PhD végzettségét 1987-ben szerezte. 1991 májusában nem csak az első brit űrhajós lett, de első volt a magánfinanszírozásnak köszönhetően űrrepülést végző nők között is. Sőt ő volt az első nő az orosz Mír űrállomáson. Lényeges megjegyezni, hogy 13 000 férfi és nő közül választották ki. Nos, ehhez képest az első fehérorosz kozmonautanő „némi hátszéllel” indulhat az ISS-re.
Fehérorosz nők
(A nagy valószínűséggel választási csalással hatalmon maradt) Aljekszandr Lukasenka elnök és Dmitrij Mezencev (az Orosz-Belarusz Unió államtitkára) 2022. december 24-én érkezett Minszkből Csillagvárosba, ahol Jurij Boriszov, a Roszkoszmosz vezetője, Szergej Krikaljov, a Roszkoszmoz személyzetes programjának vezetője és Makszim Harlamov, a Gagarin Űrhajóskiképző Központ vezetője fogadta őket. A megbeszéléseken bemutatták a fehérorosz szakemberek által kiválasztott hat űrhajósjelölt nőt is az oroszoknak. Lukasenka terve ugyanis az, hogy az első fehérorosz kozmonauta mindenképpen nő legyen!
Mosolydiplomácia minszki módra? (Kép: BELTA)
Igen, jól értik! Ebben a versenyben férfiak nem indultak... A 2022 legvégén a csillagvárosi Gagarin Űrhajóskiképző Központba küldött hat űrhajósjelölt mind hölgy volt. Akkor és ott kezdték meg az orosz repülő- és űrorvosok mindenre kiterjedő vizsgálataikat. Közülük a legjobbnak az akkori tervek szerint már 2023 szeptemberében esélye lett volna, hogy űrrepülésen vegyen részt. Ám egy idén májusi (a Szojuz MSZ-22 űrhajó sérülésével kapcsolatos) bejelentés az útját áttolta 2024 tavaszára.
Ami egyelőre tény, hogy a hat fős csapat létszáma két főre fogyatkozott, és mára megszületett az elsődleges és a tartalék repülő személyzet is, az elvileg 2024. májusi (21-edik) rövid idejű (ún. látogató) űrrepülésre. Ezek szerint az elsődleges személyzet az Oleg Novickij (Roszkoszmosz), Tracy Caldwell Dyson (NASA), valamint Marina Vasziljevszkaja (Belarusz, bal oldalon) összetételű trió. Tartalékjaik az Ivan Vagnyer (orosz), Donald Pettit (amerikai) és Anasztaszia Lenkova (fehérorosz, jobb oldalon) hármas.
Marina Vasziljevszkaja légiutaskísérő-oktató (!) a Belavia légitársaságnál, aki 15 évig (klasszikus táncokban) versenytáncos is volt. Hobbijai a klasszikus tánc, az úszás, az aerobik, a tollaslabda, a tenisz és a virágkertészkedés. Dr. Anasztaszia Lenkova gyermeksebészeti és radiológiai szakorvos, aki jelenleg Oroszországban dolgozik a Nemzeti Gyermeksebészeti Központban. Közel két tucat tudományos cikk szerzője, több európai konferencia és szakmai verseny résztvevője, illetve döntőse. A jelenlegi tervek szerint a személyzet majd 2024. március 13-án indulhat 12 napos űrrepülésre a Szojuz MSZ-25-tel.
Nők az űrállomáson – a közeljövő
A jelenlegi tervek szerint az ISS-en jelenleg tartózkodó Szergej Prokopjev, Dmitrij Petyelin (Oroszország) és Francisco Rubio (USA) trió szeptember 27-én térhet haza a Szojuz MSZ-23-mal. (Mint emlékezetes, szeptember elején landolt a Crew-6 Dragonnal a Stephen Bowen, Warren Hoburg (USA), Szultan Al-Nejadi (Egyesült Arab Emírségek) és Andrej Fegyajev (Oroszország) négyes.)
A ma még fent tartózkodó másik négyes, a Jasmin Moghbeli (USA), Andreas Mogensen (ESA), Furukava Szatosi (JAXA) és Konsztantyin Boriszov (Roszkozmosz) kvartett valamikor 2024 februárjában landolhat a Crew-7 Dragonnal. Elvileg szeptember közepén startolhat a Szojuz MSZ-24, fedélzetén Oleg Kononyenko és Nyikolaj Csub orosz űrhajósokkal, valamint Loral O’Hara amerikai űrhajósnővel.
Szojuz MSZ-24 személyzetek Lenin figyelő tekintetétől kísérve. Balról-jobbra Tracy Caldwell Dyson és Alekszej Ovcsinyin (a tartalékok), valamint Oleg Kononyenko, Loral O’Hara és Nyikolaj Csub (Kép: Gagarin Űrhajóskiképző Központ)
O’Hara majd márciusban térhet haza a Szojuz MSZ-24-gyel. Helyére (szintén 2024 márciusában) Tracy Caldwell Dyson amerikai asztronutanő érkezhet a Szojuz MSZ-25-tel. (Oleg Kononyenko és Nyikolaj Csub az ISS fedélzetén marad.) Caldwell Dyson startját azonban még megelőzi a februári SpaceX Crew-8 Dragon indítás. Az amerikai űrhajó fedélzetén akkor két amerikai férfi (Matthew Dominick és Michael Barrat), illetve egy nő (Jeanette Epps) fog utazni, míg az orosz Roszkoszmoszt Alekszandr Grebjonkin fogja képviselni. (A fenti felsorolásból szándékosan kimaradt a talán januárban induló, közel két hetes Axiom-3 küldetés, hiszen az nem része az ISS-programnak.)
Orosz hírek
Miután a Szovjetunió és Oroszország a személyzetes űrhajózásban betöltött szerepéhez képest eddig nagyon kevés kozmonauta nővel dicsekedhet, valószínűleg nem véletlen, hogy Maxim Harlamov (a Gagarin Űrhajóskiképző Központ főigazgatója) augusztus legvégén fontos bejelentést tett. Sajtótájékoztatón közölte, hogy az idén július 10-én megkezdett legújabb űrhajós-válogatásra eddig két tucat érdemi jelentkezést kaptak, melyek közül három női pályázat volt. Valószínűleg azért, mert ez a szám augusztus legvégén nevetségesen alacsonynak tűnt, hozzátette, hogy a jelentkezési határidő október 30., és hangsúlyozta, hogy csak specialistákat keresnek. Ez azt jelenti, hogy kifejezetten olyanokat várnak, akik vagy már a repülő- és űriparban dolgoznak, vagy ilyen irányú végzettségük van, de végül határterületen szereztek tapasztalatot. (A kiképzőközpont a válogatás eredményeit és javaslatait 2024 márciusában ismerteti majd a Roszkoszmosszal.)
Hogy lássuk, hogy itt tulajdonképpen rendszerszintű problémával állunk szembe, érdemes áttekinteni az elmúlt negyed évszázad induló orosz űrhajós osztályainak összetételét.
Akit a fentiek esetleg lázba hoztak, azoknak ajánljuk e sorok szerzőjének egy korábbi – két részes – „puffogását” Anna Kikina űrrepüléséhez kapcsolódóan, itt és itt.
Cikkünkben a hölgyek nevét – a téma jellegéből adódóan, és tiszteletünk jeleként – vastag betűkkel jelöltük.
Kapcsolódó cikkek:
Tehát a csillagvárosi szakemberek 25 év alatt, miközben 42 férfit találtak alkalmasnak űrhajóskiképzésre, addig hölgyet csak kettőt!
Gondolatok Anna Kikina okán (1. rész)
Gondolatok Anna Kikina okán (2. rész)
MEGFEJTÉS: Az első űrhajósnők
AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (37. rész): A nyolcvanas évek...