A kabinban két időtartam-rekorder orosz űrhajós és amerikai társuk landolt Kazahsztán területén.
A tavaly március 23-án indított orosz Szojuz MSZ-25 űrhajó fél évet, majdnem pontosan 184 napot töltött a világűrben, ebből több mint 181 napot a Nemzetközi Űrállomás (ISS) orosz szegmensének Pricsal moduljához dokkolva. A leérkezés időpontja szeptember 23-án magyar idő szerint 10:36 volt.
Ereszkedés ejtőernyős fékezéssel. (Kép: Roszkoszmosz / NASA)
A visszaúton egyedül az amerikai Tracy Caldwell Dyson volt az, aki a felfelé vezető úton is a személyzet tagja volt. Eredeti társai, Oleg Novickij (Oroszország) és Marina Vasziljevszkaja (Belarusz) akkor csak rövid látogatásra érkeztek, a Szojuz MSZ-24-gyel vissza is jöttek. Helyüket most a visszaúton Oleg Kononyenko és Nyikolaj Csub foglalták el. Ők még az említett Szojuz MSZ-24 fedélzetén mentek fel az ISS-re, tavaly szeptember 15-én startoltak. Így néhány nappal több mint egy évet, 374 napot töltöttek a világűrben. Ez egyébként rekord, korábban 370 nap volt a leghosszabb idő, amit egyhuzamban egy ISS-expedíción töltöttek űrhajósok (hárman is, orosz részről Dmitrij Petyelin és Szergej Prokopjev, amerikai részről Frank Rubio – ők a később meghibásodott Szojuz MSZ-22-vel mentek fel és az üresen értük küldött MSZ-23-mal tértek vissza).
Oleg Kononyenko látható örömmel bújt ki a kabinból a súlytalanságban töltött több mint egy évnyi idő után. Rá és társaira a leszállás után orvosi vizsgálatok vártak. (Kép: Roszkoszmosz / NASA)
A most landolt Kononyenko egy másik rekordot is magáénak tudhat, az összes űrben töltött időét. A 60 esztendős űrhajós öt űrrepülése alatt nem kevesebb mint 1110 teljes napot – több mint 3 évet, vagyis egész eddigi életének huszadrészét – keringett Föld körüli pályán, jócskán túlszárnyalva a korábbi csúcstartó, Gennagyij Padalka 878 napját. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Szojuz MSZ-25
Visszatért a Szojuz MSZ-24
Szojuz MSZ-24
Jó itthon...
Crew-7: négyen visszatértek
A Szojuz MSZ-25 landolása (Spaceflight Now)