A születésnap okán a hazai CubeSat-építő cégnél jártunk és Horváth Gyulával, Széll Alexandrával és Milánkovich Dorottyával beszélgettünk. Erősségek, specialitások, tanulságok és tervek a következő évtizedre.
Űrvilág: Nagyon erős túlzással azt mondhatjuk, hogy lassan mindenki CubeSat-ot épít. Ha én megrendelő lennék, mivel próbálnátok meggyőzni, hogy pont titeket válasszalak? Vannak-e erősségeitek, specialitásaitok a konkurenciához képest?
Széll Alexandra üzletfejlesztési vezető: Azért ez tényleg nagyon erős túlzás. Valós, jelentős ipari szereplővé 4–5 cég lépett elő Európában, ők vagy hagyományosan erős űripari környezetből, vagy nagyon aktív startup- és kockázatitőke-ökoszisztémából indultak. Azért bőségesen van még nekünk is játéktér, bár erős a verseny és valóban sok az új, 1–5 műholdat legyártani képes szereplő. A mi piaci előnyünk egyben a hátrányunkból táplálkozik, bár régi szereplőnek számítunk, a kereskedelmi célú repült referenciával később érkeztünk meg, viszont lényegesen naprakészebb technológiával. Míg a versenytársaink 3–7 évvel korábbi designnal vannak jelen, a miénk legalább ennyivel naprakészebb, így jövőállóbb.
Ez a vevőink felé azt jelenti, hogy a versenytársainkhoz hasonló árszinten tudunk sokkal többet kínálni. Például az alrendszereink redundánsak és ez nem csupán egy élettartamot drasztikusan növelő biztonsági elem, de jelentős mértékben kockázatmentesíti a küldetést más területeken is. Például a firmware update, az egyik legkritikusabb kisműholdas üzemeltetési feladat a mi esetünkben rutinfeladattá redukálódott. Mindezt mi úgy oldottuk meg, hogy a raktér mérete nem csökkent, vagyis a mi redundáns alrendszereink azonos méretűek, mint mások nem redundáns alrendszerei. Nagy hangsúlyt fektettünk az energiaegyensúly optimalizálására is. A mi műholdplatformunk – ellentétben a versenytársaink megoldásával – nem csupán néhány percre képes egy szenzort vagy egyéb adatgyűjtő műszert energiával ellátni egy földkerülés alatt, hanem képes megállás nélkül, egyenletesen energiával ellátni és üzemeltetni azokat akár a teljes élettartam alatt. Ehhez komplex, több mérnöki szakirány együttes munkája kellett. Elvetettük például a legelterjedtebb, ugyanakkor a hőtani szempontból korlátos PC 104-es designt és egy tejesen új elrendezés mellett tettük le a voksunkat. Ezzel egyébként a NASA's State-of-the-Art Small Spacecraft Technology jelentésébe is rendszeresen bekerülünk. Az irány jó volt, a lejövő operációs adataink többszörösen visszaigazolták a megoldásunk helyességét. A harmadik kiemelendő előnyünk a szinte teljes vezetéknélküliség. Egy konferencián egy általunk nagyra becsült versenytársunk büszkén újságolta, hogy ők 100 méterre redukálták a 3U platform kábelhosszukat: a mi 3U műholdunkon ez 30 cm. Ez a megoldás nem csupán napokról néhány órára csökkenti a tényleges integrációs időt, de előnyös a felbocsátás során megjelenő vibrációs terhelés kezelésében is; egy elszabaduló kábel óriási károkat tud okozni a műholdon belül. Nem beszélve arról, hogy egy kontakthiba detektálásához szinte minden versenytársunknak akár a teljes műholdjukat szét kell szerelni, így az integrációjuk heteket is csúszhat. Ez nálunk lényegesen rövidebb és egyszerűbb.
Tisztatéri integráció, 2021. (Kép: C3S)
A mi 3, 6, 12 és 16U méretű kisműhold-platformunk alapvetően űripari szolgáltatások, mint földmegfigyelés, IoT (Internet of Things, a dolgok internete) és egyéb távközlési megoldások kiszolgálására készül. Fejlesztési és gyártási munkánk során a piacon egyedülállóként követjük a legszigorúbb nagyműholdas szabványt, az ECSS-t, ami a lényegesen költségesebb nagyműholdakat előállító hagyományos űriparban garantálja az alapos előkészítést és az űrbéli környezetnek való megfelelést. Alapvető hozzáállásunk, hogy 10-ből 10 műholdunk működni fog, így konstellációk esetén az azonos árszintünk jelentős megtakarítást is jelent a megrendelőink számára, hiszen minket választva nincs szükségük a piacon szokásos módon a tervezett meghibásodás miatti plusz műholdakkal számolniuk.
Űrvilág: Van-e valami, amiről ma már tudjátok, hogy nem úgy kellett volna csinálni? Mi volt a legnagyobb (bevallható) hiba (bukta), amit elkövettetek a 10 év alatt?
Horváth Gyula ügyvezető, tulajdonos: Nyilvánvalóan nagyon sok hibát vétettünk, a cég folyamatos növekedésben van és a növekedésből adódó változások egy kevésbé komplex iparágban is kihívást jelentenek minden vállalkozásnak. A mi erősségünk a kiváló mérnökökből álló csapat, és a jó mérnököket alapvetően a mérnöki kihívás és annak a megoldása motiválja. Ezen a területen megjártunk pár zsákutcát, mert a mérnöki szempontból kiváló megoldások nem mindig egyeznek az üzletileg és pénzügyileg is sikeres megoldásokkal. Mára már bízom benne, hogy megtanultuk, hogy ezt a nagyon erős belső vágyunkat és a piac valós elvárásait folyamatosan egyensúlyban kell tartsuk. Sok energiát fordítunk a követelmények pontosítására és rögzítésére és most már sokkal tudatosabbak vagyunk mind a trade-off-ok kezelésében, mind pedig a változó követelmények pénzügyi lekövetésében. Utóbbihoz szükséges volt az is, hogy egyre tapasztaltabbak és magabiztosabbak vagyunk az előzetes tervezésben és árazásban, valamint jobban értjük az űrügynökségi projektek belső logikáját.
Űrvilág: Hányan vagytok jelenleg? Mennyire könnyű jó kollégákat találni és megtartani?
Horváth Gyula: 36 kollegánk van és éppen folyamatban van további öt új munkatárs felvétele. Hosszú ideig szerencsénk volt a munkaerő-felvétellel, valahogy mindig megtaláltuk a jó szakembereket és a lelkes kollegákat. Az űripar nem egy szokványos szakma, számos izgalmas irányt tudunk felmutatni az új belépőknek. Bízunk benne, hogy a több hazai egyetemen induló űrszakirány erősít ezen a helyzeten. Hosszú távra tervezünk, rendszeresen tartunk programokat diákoknak, húsvét előtt középiskolások, márciusban holland egyetemisták jártak nálunk bemutatókon és számos gyakornokunk jött vissza a diploma megszerzését követően. A kollegák megtartása nehéz kérdés, hiszen a C3S-ben előbb-utóbb mindenki nemzetközi porondon mérettetik meg. Az itt megszerzett tudás a világ bármely űripari cégében értékes. Belső programokkal, oktatásokkal és támogató légkörrel tudunk az elszívó hatás ellen küzdeni. Törekszünk arra, hogy legyen sikerélmény és kihívás, és általánosságban jó érzés legyen a C3S-nél dolgozni.
Csoportkép 2016-ból. (Kép: C3S)
Csoportkép 2021-ből. (Kép: C3S)
Űrvilág: Mennyire lett bejáratott név a C3S a világpiacon?
Széll Alexandra: Európa a világ második legnagyobb űripari szereplője, itt az űripar 231 ezer szakembert foglalkoztat, ami létszámra alig kicsit több, mint Debrecen teljes lakossága. Ebben a méretben nem mondom, hogy könnyű, de nem lehetetlen megtalálni a számunkra fontos területeken mozgó döntéshozókat, főleg ha van mondanivalónk számukra. Alapvetően B2B (Business to Business) és B2G (Business to Government) piacokról beszélünk, így az, hogy a cég neve ismert és elismert legyen, nagyon erősen a személyes kapcsolatokon múlik. Ezen a területen konzekvensen építkezünk és már vannak visszatérő ügyfeleink is. Látjuk azt is, hogy ajánlanak bennünket további ügyfeleknek. A legfontosabb „ügynökeinknek” azokat a szakértőket, műszaki vezetőket, beszerzőket, esetenként beszállítóinkat vagy partnereinket tekintem, akiket meggyőztünk a munkánk színvonalával. Az európai űripar, melynek értéke 53–62 milliárd euró, még mindig viszonylag kevés szereplős piac. Látunk pár réspiacot is, ahol egy kicsit el is kényelmesedtek a szereplők. Mi frissek vagyunk és valós alternatívákat tudunk nyújtani. A hírnevünket öregbíti, hogy a cég a kezdetektől részt vett a Space Tech Expón Brémában, egy ilyen rendezvényen nagyon sok új kapcsolatra lehet szert tenni és van mód a korábbi ismeretségeket is felfrissíteni. De aktívak vagyunk előadóként és látogatóként is nemzetközi konferenciákon és workshopokon is. Persze megkeresések nem csupán Európából jönnek, az elmúlt években az Antarktisz kivételével minden kontinensről kaptunk már ajánlatkérést, de méretünkből adódóan még elsősorban az európai piacra fókuszálunk.
Űrvilág: Ha tíz év múlva ismét leülünk, milyen eredményekről szeretnétek beszámolni? Hol kell akkor tartania a cégnek?
Horváth Gyula: Több tucat kisműholdat megépítettünk, reményeink szerint ezek közül egyre többet magyar felségjellel üzemeltettünk is. Megbízható résztvevői vagyunk az emberiség javát szolgáló fontos tudományos kutatásoknak, mélyűrös küldetéseknek. Aktív szereplők vagyunk a földi problémák, mint a klímavédelem és a fenntarthatóság kérdéseinek megoldásában és új üzleti szolgáltatások körforgásához járulunk hozzá. Van saját tesztbázisunk, érdemben megnövekedett gyártói kapacitásunk, elégedett és sikeres munkatársaink és sok együttműködő partnerünk. Kikerülhetetlen szereplői vagyunk az űripari tendereknek, vevőink elégedettek és sokadszorra térnek vissza hozzánk. Működik a saját konstellációnk és bevételeink jelentős részét már ezek a szolgáltatások adják. Szinte évre pontosan látjuk, hogy ehhez mit kell tennünk, rajtunk nem fog múlni! Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Tíz éves a C3S (1. rész)
C3S Kft. honlap