A KFKI Atomenergia Kutatóintézet Sugárvédelmi Kutatócsoportjának közreműködése a kozmikus sugárzás biológiai hatásainak vizsgálatában.
A KFKI Atomenergia Kutatóintézet Sugárvédelmi Kutatócsoportja részt vesz a BIOPAN-5 programban, 2004 és 2005 között. A program szervezését az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) végzi a moszkvai Orvos-Biológiai Problémák Intézete (IBMP) és a Német Űregészségügyi Intézet (DLR), valamint számos más intézet közreműködésével. A program feladata a közvetlen kozmikus sugárzás biológiai objektumokra és mérőeszközökre gyakorolt hatásának vizsgálata, és csatlakozik a SORD (MATROSHKA) programhoz, melyről korábban már beszámoltunk.
A BIOPAN egy fedeles, távirányítással nyitható “tepsi”, mely kozmikus sugárzást vizsgáló mérőeszközök elhelyezésére szolgál, egy műhold külső felületéhez rögzítve.
A program a hordozórakéta hibájából 2002-ben szerencsétlenül végződött BIOPAN-4 kísérlet megismétlésére irányul. Az 1. ábrán bemutatjuk a BIOPAN-4 szerelésének kezdeti állapotát, amelyen a résztvevő országok fenéklemezre felragasztott pénzérméi láthatóak. A készre szerelt, a fellövés előtt még szétnyitott állapotban lévő összeállítást, mely 3 magyar eszközt is tartalmaz, a 2. ábra mutatja.
A 3. és 4. ábrán bemutatjuk a baleset után fél évvel, 2003 tavaszán Oroszország egy északi pontján megtalált BIOPAN-4-et és a kiszerelt magyar detektorokat.
Kapcsolódó cikkek:
1.ábra: A BIOPAN-4 a mérőeszközök beszerelése előtt. A magyar részvételt szimbolizáló 100 forintos alulról a 2. rekeszbe került.
2. ábra: A készreszerelt, nyitott BIOPAN-4. (Pálfalvi József felvételei)
3. ábra (ESA felvétel)
4. ábra (Pálfalvi József felvétele)
Az AEKI-SKL a BIOPAN-5 kísérletben is három mérőegységgel vesz részt, ezek prototípusai már leszállításra kerültek a november 12-én Münchenben kezdődő mechanikai ellenőrző vizsgálatokra. A résztvevők mérőegységei egy önálló műhold (Foton-M2) külső felületén helyezkednek majd el. A felbocsátásra a tervek szerint 2005. május 31-én kerül sor a kazahsztáni Bajkonurból.
Sugárdózis-vizsgálatok a Nemzetközi Űrállomáson – a SORD program