Az ESA „Biológia és fizika az űrben” programjának újabb fejezetében a KFKI Atomenergia Kutatóintézet Sugárvédelmi Kutatócsoportjának munkatársai is részt vesznek.
27 hónap telt el az Európai Űrügynökség (ESA) utolsó exobiológiai kísérleti berendezését (a BIOPAN-5-öt) is hordozó műholdnak (Foton-M2) a Földre érkezése óta. Ennyi időre volt szükség a kísérletek kiértékeléséhez és az eredmények felhasználásával újabb program tervezéséhez, a biológiai minták kiválasztásához és az eszközök előállításához. 2007. szeptember 14-én elindították a Foton-M3 visszatérő műholdat, ennek felszínén kerül rögzítésre a BIOPAN-6, amely a biológiai modulokon kívül ismét tartalmaz több, az AEKI által létrehozott magyar kozmikussugárzás-mérő eszközt is.
A készre szerelt BIOPAN-6 az ESA ESTEC központban (Noordwijk, Hollandia), Bajkonurba utazás előtt.
A megelőző BIOPAN-5 programról az Űrvilág „BIOPAN, Brados, Matrjoska” rovatában bővebben is olvashatnak. A magyar kutatócsoport feladatai közé tartozott és tartozik olyan mérőeszközök tervezése és kivitelezése, amelyek a kozmikus sugárzás összes lehetséges összetevőit külön-külön vizsgálják. Erre részben a biológiai vizsgálatok értelmezéséhez van szükség, részben pedig alapkutatást szolgálnak.
A BIOPAN-6 teljes sugárzás dozimetriai ellenőrzését a RADO System végzi, amely kizárólag az AEKI-SKL által fejlesztett négy egységből áll. A RADO-Neutron csomag végzi a kozmikus részecske- és másodlagos neutronsugárzás alapkutatás szintű vizsgálatát; a RADO-Depth Dose (mély dózis) szolgáltatja a biológusok részére fontos mélységi dóziseloszlást; a RADO-Galactic és a RADO-Plastic térképezi fel az elektronikus egységekbe (mikrokontroller és UV adatgyűjtő) esetlegesen becsapódó, akár végzetes hatást is kiváltó, nagyenergiás kozmikus részecskéket.
A BIOPAN-6 program mérföldkövei 2007 szeptemberében:
A fontos eseményekről az ESA internetes honlapjáról lehet tájékozódni, a lent megadott linken keresztül.
Az alkotó csapat: Dudás Beáta, Fehér István, Pálfalvi József, Szabó Julianna, az Atomenergia Kutatóintézet Sugárvédelmi Kutatócsoportjának tagjai, valamint nélkülönözhetetlen munkatársaik: Detréné Németh Ingeborg és Csikós József.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Startra kész a Foton-M3
ESA emberes űrrepülési program