Szoftverhiba miatt nem küldött adatokat a Cassini-szonda részecskedetektora az Enceladus gejzírjén való áthaladáskor. Kárpótlásul csak a minden eddiginél részletesebb képek szolgálnak.
A Szaturnusz jeges holdja közelében való elhaladást nagy várakozás előzte meg. A kutatók abban reménykedtek, hogy a tömegspektrométer adataiból megtudhatják a holdról kilövellő felhő anyagi összetételét. Ez úgy tűnik most sajnos nem sikerült, talán majd a következő megközelítés alkalmával nagyobb szerencsével járnak.
Jelenleg még nem egészen világos, hogy pontosan mi okozta a hibát. Az mindenesetre azután követketett be, amikor a fedélzeti szoftver egyik változatáról egy másikra kapcsoltak át. A probléma épp a legrosszabbkor akadályozta meg a mérések rögzítését. (A berendezés működését később, az Enceladus melletti közeli elhaladás után sikerült helyreállítani.) A mostanihoz hasonló, a gejzírfelhőt is érintő elhaladásra október 9-éig várni kell. A kutatók fogadkoznak, hogy ugyanezt a hibát még egyszer nem követhetik el...
A közeli elhaladás – amely során a Cassini 50 km-re repült el a hold felszíne felett – egy sor képet eredményezett az északi pólus környékéről. Szakértők szerint a kráterezett felszín itt sokkal idősebbnek tűnik, mint a déli sarkvidéknél.
E három részletből összerakott mozaikkép az Enceladus északi poláris vidékét mutatja, eddig nem látott részletességgel. A felvételeket a Cassini-űrszonda 2008. március 12-én készítette. (Kép: NASA/JPL/Space Science Institute)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
„Vízbe merül” a Cassini
A Cassini az Enceladusnál: új képek, szoftverhiba (Space.com)