A Szaturnusz körül keringő Cassini-szonda látványos új képeket készített az óriásbolygó északi pólusánál levő hatalmas légörvényről.
Ezek a gigantikus hurrikánról eddig készült legrészletesebb felvételek. A légörvény középső része (a „szeme”) mintegy 2000 km átmérőjű, vagyis nagyjából hússzor akkora, mint a jellegzetes földi hurrikánoké. A szaturnuszi forgószél pereme felé a szélsebesség eléri az 530 km/h-t.
A Cassini képei alapján készített videó az északi hurrikánról. (NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute / Hampton Univ.)
A forgószél a Szaturnusz északi pólusvidékénél látható furcsa, hatszögre emlékeztető felhőörvény (vortex) közepén található. A Föld északi félgömbjén a hurrikánok egyre északabbra vándorolnak. A szaturnuszi hurrikánnak már nincs hová tovább húzódni, jó ideje a bolygó északi pólusa körül kavarog. Bár jóval nagyobb méretű és energiájú, mint földi megfelelői, sok hasonlóság is felfedezhető közöttük. Egy földi hurrikán szeme például vagy csak nagyon alacsony felhőzettel rendelkezik, vagy egyáltalán nincsenek benne felhők. A szem szélét viszont magas felhőfal jelöli ki. Az északi féltekén a hurrikánok az óramutató járásával ellentétes irányban forognak. A földi trópusi forgószelek kialakuláshoz viszont alapfeltétel a felmelegedő tengerfelszín és az onnan feláramló nagy páratartalmú levegő – erről a Szaturnusz esetében nem beszélhetünk.
A Cassini infravörös műszereivel már röviddel a 2004-es megérkezés után észlelték a poláris forgószelet, bár az egy ideig sötétben volt, a Nap nem világította meg. A Szaturnusz északi félgömbjén bekövetkező tavasz, 2009 augusztusa után sikerült aztán a hurrikánt a látható fény tartományában is tüzetesen megvizsgálni. A mostani új képekhez az is kellett, hogy a szonda pályájának hajlásszöge a gyűrűs bolygó körül megváltozzon. Erre a Titan hold melletti elrepülések, az égitest gravitációs lendítő hatása adott lehetőséget. A poláris régió nyilván nem figyelhető meg ilyen jól a bolygó egyenlítőjéhez közeli síkban fekvő pályáról.
A hamis színezésű képen a piros felhőzet alacsonyan, a zöldes színű magasan van a Szaturnusz légkörében. (Kép: NASA / JPL-Caltech / SSI)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Furcsa alakú légörvény a Szaturnuszon
Furcsa sarki fény a Szaturnuszon
Óriási hurrikán a Szaturnuszon (Space.com)