Legalábbis ami a munkanapjuk időbeosztását illeti – hiszen amúgy eddig sem hagyták el Kaliforniát.
Mivel a marsi nap bő 39 perccel hosszabb a földinél, és az augusztus elején a vörös bolygóra érkezett marsjáró munkája a nappali időszakra korlátozódik, eddig a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) munkatársai, akik az űreszköz irányításáért felelnek, ennyivel elcsúsztatott munkanapokkal dolgoztak. A különbség egy-egy napon nem tűnik soknak, de ilyen műszakváltásokban dolgozva mintegy 18 nap elteltével már teljesen felcserélődik a nappal és az éjszaka. Ez pedig nagyon megviseli az embereket, akiknek a biológiai órája 24 órás napokra van „beállítva”. Olyan ez, mint amit hosszú, több időzónán át tartó repülőút után érzünk, csak éppen sosem múlik el.
Most, hogy a Curiosity üzemeltetése rutinszerűen halad, sikerült a tervezési folyamatokat lerövidíteni, a NASA illetékesei úgy határoztak, hogy áttérnek a földi nappalokhoz igazodó munkarendre: a JPL pasadenai (Kalifornia) irányító központjában helyi idő szerint reggel 8-tól este 8-ig tart a munka, függetlenül attól, hogy a Marson épp nappal vagy éjszaka van. A programban dolgozó munkatársak nyilván nem bánják a váltást.
A JPL irányító központja. (Fotó: Reinhard Kargl)
Egy másik személyzeti jellegű változás is zajlik mostanában. Elkezdett hazatérni Pasadenából az a mintegy 200 kutató, akik nem a JPL alkalmazottai, de a Curiosity landolása óta vendégként szintén a projekt érdekében dolgoztak. Ők – főleg amerikai és európai szakemberek – továbbra is rendszeresen részt vesznek majd a munkában, de immár otthoni intézményeikből, megszokott környezetükből. Az azonos helyszínen végzett közös munka nagyon hasznosnak bizonyult a kezdeti hónapokban, amikor csapatot kellett építeni, meg kellett ismerkedni egymással, és közben a Curiosity-t „bejáratni”.
Az önjáró marsi laboratórium a tervek szerint legalább két éven át (de könnyen lehet, hogy sokkal tovább) működik majd, ami azt is feltételezi, hogy az üzemeltetésében részt vevő kutatók és mérnökök számára egy hosszú időtávon is fenntartható munkarendet alakítanak ki. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A marsjáró és az Oh-család kalandjai
Kiszáradt folyómederben jár a Curiosity
Kellemes nappalok a Marson
Indul a laborvizsgálat a Marson
Az első „szimat” alapján nincs metán a Marson
Földi időszámításra váltanak a Curiosity irányítói (Space.com)