A hosszantartó novemberi anticiklonban egyre párásabb idő alakul ki a Kárpát-medencében. A napos területeken rekordközeli meleg hőmérsékleteket mérhetünk, de egyre több helyen jelenik meg és egyre tartósabb a reggeli-délelőtti talajmenti köd.
Képünk a Kárpát-medence északi részét mutatja, bal alsó sarkában a Balatonnal, felül a Tátra havas tömbjével. Keleten (jobbra) a köd az Alföld északi részét borítja, majd egy derült sávot követően, a kép szélén alacsonyszintű felhőzetet látunk. A ködből szigetszerűen kilógnak az Északi-középhegység tömbjei: nyugatról keletre a Börzsöny, a Mátra és a Karancs, a Bükk és a kép szélén a Zempléni-hegység hegysorozata. Északabbra, már a Felvidéken a Gömör-Tornai-érchegység és Branyiszkó az újabb szigetei a ködtengernek. Nyugaton a Dunától északra egészen Pozsonyig, a Kis- és Fehér-Kárpátokig nyúlik a fehér pára, és ködös a Vág völgye, Zólyom térsége és Morvaország egy része is. A Dunántúli-középhegység keleti oldalán áll a köd, és egy vékony pásztája a Balaton fölé is belóg.
A felvétel egy részét, a Mátra-Bükk térséget ki is nagyítottuk. Ezen a képen nemcsak az látszik, hogy Bükk-fennsík milyen nagy területen éri el azt a magasságot, amely már a köd fölé emelkedik, hanem a Mátra délkeleti szélén, a hegység előterében működő hőerőmű gőzcsóváját is, amely nyílegyenes fehér vonalat és annak árnyékát húzza a köd fölé északkeleti irányban.
A TERRA műhold MODIS-rendszerének felvételét november 17-én rögzítettük az ELTE műholdvevő állomásán.
Timár Gábor – Kern Anikó (ELTE)
Kapcsolódó cikkek:
Éles ködhatár az Alpok északi völgyeiben - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról