December első hetében még tartott Közép-Európában és a Balkánon a tavaszi meleget hozó anticiklonális időjárás. A meleg idő azonban csak a napos tájakra volt jellemző, a szélcsendben a völgyek és a mélyebb medencék alján napokig is kitarthatott a sűrű köd.
Így volt ez a Balkánon is. Képünk nyugati (bal) oldalán az Adriai- és a Jón-tenger, délkeleten az Égei-tenger látszik, utóbbi nyugati partján a havas Olimposszal. A kép délnyugati sarkában van Korfu szigete, az északkeletiben pedig Bulgária legmagasabb hegyvidéke, a Rila. A kép közepén láthatók Macedónia medencéinek óriás ködmezői, nyugati oldalukon az Ohridi- és Preszpa-tavakkal, északi végükön a 2700 méter magas, havas Sar-planinával. Ennek északi határán már Koszovó van (a kép felső szélén), amelyet szintén köd borít.
A félsziget nyugati oldalán, Albánia felett a fátyolfelhők rajzolata is mutatja a délről érkező, meleg légáramlást. A légmozgás és a meleg itt megakadályozza a ködképződést. Érdekesség, hogy alig látni zöld színt a képen: az örökzöldek Korfun és az Olimposz környékén adnak halvány árnyalatot, míg a bolgár hegyvidékeken a fenyvesek sötétzöld színét vehetjük észre a havas gerincek körül és a kép jobb szélén látható Rodope hegyvidéken.
Az AQUA műhold MODIS-rendszerének képét december 7-én rögzítettük az ELTE vevőállomásán.
Timár Gábor – Kern Anikó (ELTE)