Szakértők szerint az űrszemét legveszélyesebb darabja az ESA hét éve üzemképtelen Envisat műholdja. Kockázatos lenne kivárni azt a 150 évet, mire magától megsemmisül.
Az ESA mostanra reménytelennek ítélte és lényegében feladta a küzdelmet a nemrég váratlanul elhallgatott Envisat földmegfigyelő műholdjának megmentéséért. Nagy veszteség érte a távérzékelési adatok felhasználóit.
Az ESA szakemberei továbbra is próbálkoznak az április 8-án váratlanul elhallgatott földmegfigyelő műhold életre keltésével. Egy másik, francia távérzékelő hold le is fényképezte az Envisatot.
A több eltérő időpontban ugyanarról a területről készített műholdas radarfelvételek kombinálásával látványos, hamis színezésű képek állíthatók elő. Kérdésünk egyszerű: mit ábrázol a most bemutatott kép?
A Louisiana és Mississippi államok partjai közelében április 20-án felrobbant és később elsüllyedt olajfúró toronyból még mindig folyik az olaj. Műholdfelvételeket is használnak a szennyezés követésére.
Újabb műholdradaros adatok bevonásával még pontosabban sikerült meghatározni az ajkai vörösiszap-tározó 2010 októberében átszakadt gátjainak térbeli mozgását, a katasztrófát megelőző nyolc éven át!
Szibéria délkeleti részén az Angara folyó felduzzasztásával alakították ki a Bratszki-víztározót, amely szinte úgy néz ki az Envisat műhold radarképén, mint egy hüllő.
Vajon a műholdak láthatták-e előre az ajkai timföldgyár tározójának esetleges mozgását? Egyáltalán hogyan lehet olyan adatokhoz jutni, amelyek alapján ezt el lehet dönteni?
Az Envisat radarképén az Anglia keleti partjainál szeptember végén üzembe helyezett szélkerekek láthatók, amelyek egyszerre 30%-kal növelték Nagy-Britannia szélenergia-hasznosító kapacitását.