Az ESA földmegfigyelő programjának képgalériájába júniusban került be az ezredik felvétel.
A képek nem csak látványosak, hanem szöveges információ is kiegészíti őket. Így a földfelszín számos fontos vagy érdekes helyéről, természeti jelenségéről találhatunk nagyfelbontású űrfelvételeket az adatbázisban. A rendszerben kereshetünk földrajzi hely szerint, a forgő földgömb megfelelő kontinensére kattintva. Emellett kulcsszavas keresés, valamint a képeket készítő mesterséges holdak szerinti keresés is elérhető.
A legtöbb kép forrásai az ESA földmegfigyelő holdjai, az ERS-1, ERS-2 és az Envisat. Ez utóbbinak a három képalkotó műszere az ASAR (Advanced Synthetic Aperture Radar, fejlett apertúrszintézis-radar),a MERIS (Medium Resolution Imaging Spectrometer, közepes felbontású képalkotó spektrométer) és az AATSR (Advanced Along-Track Scanning Radiometer, a pályamenti mozgás irányában pásztázó radiométer).
Az ASAR rádióhullámokkal tapogatja le a szárazföldi felszínt és a jégtakarót, információt ad a földhasználtról és a vegetációról. A MERIS a látható és infravörös tartományban dolgozik, a felszínt, a felhőzetet mutatja a nappali oldalon. Az AATSR a szárazföld és az óceán felszínének hőmérsékletéről gyűjt adatokat, segítségével pl. erdőtüzek lokalizálhatók.
Budapest és környéke az ESA képgalériájából, az ERS-2 apertúraszintézis-radarjával (SAR) készült felvételek kombinációjából előállított képen (vörös: 2003. június 15., zöld: 2004. február 4., kék: 2003. szeptember 28.)
Emellett a képtárban találkozhatunk a várakozásokat túlteljesítő európai Proba – eredetileg egy technológia kísérleti műhold – felvételeivel, valamint más űrügynökségektől együttműködések keretében kapott képekkel. Ilyenek pl.a francia SPOT-holdak, az amerikai Landsat-sorozat, a dél-koreai KOMPSAT-1 vagy a japán ALOS. A műholdképek mellett globális űrfotó-mozaik, radaros magasságmérésen alapuló digitális domborzati modell és átlagos tengerfelszín-hőmérsékleti térkép is található az adatbázisban. A képek száma folyamatosan növekszik, e cikk írásának pillanatában már 1008. A felvételekből alkalmanként mi is válogatunk (néhány megtekinthető a lenti linkeket követve).
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Iskolai űratlasz magyarul
Az óceán „virágzása”
Homokvihar Pekingben
A Földközi-tenger az űrből – sötétben
Füst London felett
A Gangesz-delta az űrből
A portugáliai erdőtüzek füstje
A Panama-csatorna az Envisat radarképén
Kettős vulkánkitörés Kamcsatkán
Képgaléria - Earth Images Gallery (ESA)