Ezzel az érdekes, radaros módszerrel készült űrképpel kívánunk olvasóinknak békés, boldog karácsonyi ünnepeket.
Jókívánságainkkal csatlakozunk az Európai Űrügynökséghez (ESA), akik ennek a fenyőfára emlékeztető, fjordokkal szabdalt izlandi félszigetnek a képével kedveskedtek karácsony előtt a honlapjuk látogatóinak. (Az elkövetkező, 2014-es év a reményeink szerint az igazi csatlakozás éve is lesz, ami Magyarország és az ESA kapcsolatát illeti.)
A kép Izland egy részletét, az északnyugati felén levő a Westfjords-félszigetet ábrázolja. Az Atlanti-óceán északi részén, még a sarkkörön éppen innen fekvő szigetország kontinensünk legnyugatibb állama. Területének jelentős részét gleccserek borítják. A képen szürkés színű félsziget alakja egy kis fantáziával valóban egy karácsonyfára emlékeztet. Az „ágai” között a színes területek fjordok, a szárazföldbe mélyen benyúló, keskeny tengeröblök. A jégkorszak alatt a jég és a folyók vájták a mély völgyeket, amelyek a olvadás és a vízszint emelkedése nyomán fokozatosan vízzel teltek meg.
(Kép: ESA)
A kép színei természetesen nem valódiak. Sőt a felvételek, amelyekből összeállították, sem a látható fény tartományában készültek, hanem az Envisat földmegfigyelő műhold apertúraszintézis-radarjával. A mára már működésképtelen Envisat a három, különböző színekkel (vörös, zöld, kék) kódolt felvételét 2004. szeptember 11-én, 2007. április 14-én és 2008. május 3-án készítette ugyanazon terület felett. A fehér színű foltok azok, amelyek mindhárom időpontban erősen visszaverték a műholdról érkező radarjeleket. Ezek a hegyek megfelelő dőlésszögű sziklás lejtői, valamit – ebben a nagyításban nehezen, de az eredeti változaton, a kép közepe táján jól látható módon – többnyire a félsziget legnagyobb települése, Ísafjörður építményeinek felelnek meg. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A természet műalkotásai az űrből nézve
Élt tíz évet
ESA-csatlakozási tárgyalásaink első fordulója
Az izlandi Westfjords-félsziget az Envisat radarképén (ESA)