Február 12-én sikeresen startolt az Ariane-5 európai hordozórakéta legújabb változata, amely akár 10 tonnányi terhet is képes geostacionárius transzfer pályára állítani.
A nagy teljesítményű hordozórakéta kvalifikációs indítása teljes sikerrel végződött. A francia guyanai Kourou űrközpontból közép-európai idő szerint 22:03-kor végrehajtott 164. számú Ariane-start fontos lépés a továbbfejlesztett Ariane-5 ECA jelű változat kereskedelmi hasznosításának irányában. Rövidesen ez váltja fel a jelenleg használatos Ariane-5 G-t, hogy fenntarthassa az európaiak versenyképességét a hordozórakéták nemzetközi piacán. A következő indítást az év közepére tervezik.
A mostani hasznos teher három részből állt. Elsőként, 26 perc elteltével, a 3600 kg-os XTAR-EUR távközlési mesterséges hold vált el a hordozóeszköztől. Végső pályára állása után kormányzati felhasználók számára biztosít majd kommunikációs csatornákat. A másik két űreszköz - a Sloshsat FLEVO minihold és a Maqsat B2 műszeres modell - az ESA tulajdona. A start után 31 perccel önállósodott a mindössze 129 kg-os Sloshsat (tíznapos kutatási programjáról külön cikkben számolunk be). A harmadik „utas” ott maradt a hordozórakéta utolsó fokozatához rögzítve, hogy elkerüljék a felesleges űrszemét Föld körüli pályára jutását. A 3,5 tonnás modell segítségével azt vizsgálták, hogyan viselkedik majd egy igazi kereskedelmi műhold az Ariane 5 orrkúpjában. Az értékes mérési adatok mellett képek is készültek a repülés fázisairól.
Kapcsolódó cikkek:
A folyadékok áramlását vizsgáló mini-műhold
Az Ariane-5 is sikeresen elindult
Kapcsolódó linkek:
Beszámoló az Ariane 5 ECA indításáról az ESA honlapján